Leonardo Plus

Tentokrát NASA nepoletí na Měsíc jen zapíchnout vlajku. Chce se tam vracet, vysvětluje expert

Leonardo Plus

Tentokrát NASA nepoletí na Měsíc jen zapíchnout vlajku. Chce se tam vracet, vysvětluje expert
Buzz Aldrin a vlajka USA na Měsíci

Plus

Uplynulo půlstoletí od chvíle, kdy člověk vkročil na povrch Měsíce. Po Američanovi Neilu Armstrongovi tak učinilo ještě dalších 11 lidí, poslední v roce 1972. Zájem o nás přirozený satelit ale v posledních letech roste spolu s programem Artemis. Dočká se měsíční prach nových lidských stop?
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Uplynulo 50 let od chvíle, kdy se první lidská noha dotkla povrchu Měsíce amerického astronauta Neil Armstrong a pak následovalo celkem dalších 11 lidí. Zatím posledním člověkem, který se dotkl měsíčního povrchu, byl astronaut s československými kořeny Eugene Cerman, a to v roce 1972. Od té doby našeho nejbližšího vesmírného souputníka navštívil jen automatické sondy. Zájem o měsíc ale v posledních letech roste. Dočká se měsíční prach nových lidských stop? Na to odpovíme v následujícím pořadu Leonardo. Plus od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Ondřej Novák.

  • Leonardo plus.

  • A po lince teď do Jihlavy zdravím odborníka na kosmonautiku a šéfredaktora serveru kosmonautik s CZ Dušana Majera. Hezký den. Krásný den. Americký prezident Donald Trump na výročí dne nezávislosti řekl, že nebe patří Spojeným státům a že se Američané vrátí na Měsíc, a to díky programu Artemis. Dušane, pojďme si prosím shrnout, jak to teď, 50 let po přistání prvních lidí na Měsíc s tím americkým návratem vypadá? Tak v současné době nalijme si čistého vína a Američané nemají k dispozici kosmickou loď, která by byla schopná dopravit astronauty na oběžnou dráhu. Proto zatím ještě pořád spoléhají na ruské lodě Sojuz, které vynáší astronauti na mezinárodní kosmickou stanici. Ačkoli jsme před 50 lety přistáli na Měsíci, tak v současné době leží taková ta hranice, kam se lidé dostanou ve výšce 400 km nad zemí, což je zhruba tisíckrát blíže, než kde je měsíc. Vývoj těch systémů k tomu, aby se Američané společně s dalšími národy mohly vrátit k Měsíci, potažmo přímo na jeho povrch, tak probíhá už několik let a jsou k tomu potřeba dva základní systémy. Prvním je kosmická raketa SLS, která by měla mít nosnost několika desítek tun. Bude to nejsilnější nosič současnosti. No a tou druhou technologií je kosmická loď Orion, ve které právě budou lidé létat k Měsíci. A samozřejmě tuto loď bude vynášet raketa SLS. Jak už jsem říkal, vývoj obou těchto klíčových technologií probíhá už několik let a hardware pro 1. 2 mise se už staví pro tu první misi, tam už jsme ve fázi pokročilého testování. Tam se opravdu sestavují již jednotlivé díly té nosné rakety. Kabina pro Orion už je prakticky hotová, takže všechno to pokračuje poměrně, byť pomalým tempem, protože samozřejmě je to závislé na testování, na penězích atd., nicméně to tempo je takové, byť pomalé, ale zato neustále.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají