Dvacet minut Radiožurnálu

Musíme se znovu naučit létat na Měsíc, abychom na Marsu uspěli, komentuje misi Artemis I expert na kosmonautiku

Dvacet minut Radiožurnálu

Musíme se znovu naučit létat na Měsíc, abychom na Marsu uspěli, komentuje misi Artemis I expert na kosmonautiku
Raketa Space Launch System s modulem Orion, kterou NASA připravila pro misi Artemis

Radiožurnál

Podle představitelů americké vesmírné agentury NASA by ještě v tomto desetiletí mohli začít žít lidé na Měsíci. Co všechno je k tomu potřeba? Kdy je reálné, že se vydají kosmonauti k Marsu? Jak důležitá je pro všechny tyto plány aktuální mise kosmické lodi Orion, která v těchto dnech krouží kolem Měsíce? Tomáš Pancíř se ptal Milana Halouska, šéfa astronautické sekce české Astronomické společnosti.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podle představitelů americké vesmírné agentury NASA by ještě v tomto desetiletí mohli začít žít lidé na Měsíci. Co všechno je k tomu potřeba? Jaký by to mělo praktický smysl? Kdy je reálné, že se vydají kosmonauti k Marsu a jak důležitá je pro všechny tyto plány aktuální mise kosmické lodi Orion, která v těchto dnech krouží kolem Měsíce?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je předseda astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobrý večer. Už sedmý den sledujeme první misi programu Artemis. Jeho cílem v těch dalších misích je návrat člověka na Měsíc, a to po více než půl století. Ta aktuální mise Artemis jedna je testovací. Ve vesmírné lodi Orion nejsou lidé, ale jsou tam pouze figuríny. Určitě tu misi podrobně sledujete. Pokračuje všechno hladce, nebo se objevily už nějaké zásadnější problémy?

  • Tak všechno probíhá relativně hladce. Nějaké problémy byly, ale to byly spíš drobounké závady, drobnější věci. Probíhají testy, probíhají testy jak lodě, tak toho servisního modulu, motoru, spojení v podstatě všeho a relativně se zdá, že to zatím všechno v pořádku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají