Leonardo Plus

Opravme jen to, co se pokazilo. Žádné vylepšování člověka, navrhuje pravidla editace genomu bioetik Vácha

Leonardo Plus

Opravme jen to, co se pokazilo. Žádné vylepšování člověka, navrhuje pravidla editace genomu bioetik Vácha
Výzkum kmenových buněk (ilustrační foto)

Plus

Metoda editace genomu zvaná CRISPR se neustále vylepšuje, narůstají možnosti i konkrétní příklady jejího využití. Víme už ale jako společnost, kde nakreslit červenou čáru, za kterou tuto technologii nepustit?
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den přeji. Vítejte u poslechu dalšího dílu pořadu Leonardo plus. Zveme do něj osobnosti, které dokážou poutavě přiblížit zajímavá témata současné vědy. Takovým tématem dnes pro nás bude krys průkaz on-line metoda či způsob editace genomu, díky níž je možné změnit genetickou výbavu organismů, rostlin, živočichů a i člověka. Uplynulo už 10 let od chvíle, kdy ženy Ferdu dna a Emmanuelle Charpentierová publikovali přelomový článek. V časopisu se za objev této metody dostaly později Nobelovu cenu za chemii před dvěma lety. Je tu však jedno veliké ale editace genomu člověka přenositelná do dalších generací je obrovským bio etickým problémem dneška. Ve studiu proto vítám přírodovědce a teolog a Marka Váchu, který je také přednostou ústavu etiky a humanitních studií třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hezký den. Přeji. Hezký den a příjemný poslech přeje Lucie Vopálenská.

  • Leonardo.

  • Marku, když jsme si po telefonu domlouvali to naše dnešní téma, tak vy jste nezaváhal ani vteřinu a vykřikl Chris Pratt. Proč především je pro vás osobně toto téma tak zásadní?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají