Leonardo Plus

Trauma i životní styl se mohou přenést na další generace. „Mění se genetika, ale nemění se DNA,“ říká o epigenetice Konvalinka

Leonardo Plus

Trauma i životní styl se mohou přenést na další generace. „Mění se genetika, ale nemění se DNA,“ říká o epigenetice Konvalinka
Biochemik Konvalinka

Plus

Epigenetika mění to, jak genetikové nahlížejí na lidský genom a jeho fungování. „Byl tu staletý spor, jestli existuje dědičnost získaných vlastností, nebo jestli jsme tabula rasa, tedy čistá deska po narození,“ popisuje počátky epigenetického vědeckého tázání biochemik Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. (Repríza.)
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná Leonardo plus další díl z cyklu setkání s významnými českými vědci. Pozvání do pořadu dnes přijal biochemik Jan Konvalinka. Dobrý den. Dobrý den. Tentokrát budeme mluvit hlavně o novinkách z oblasti genetiky. Nové a nové výzkumy ukazují, že dědičnost může jít někdy i nečekanými cestami. A také o jednom výročí. A to se pokusíme v našem pořadu osvětlit. Pořadem vás provede Martina Mašková.

  • Leonardo.

  • Je to právě 70 let, kdy je desky. Časopis Nature zveřejnil práce, které popisují strukturu DNA, tedy molekuly, která tvoří naši dědičnou informaci. Stalo se to 20. dubna 1953. Pane profesore, proč to byl průlom?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají