Host Lucie Výborné

Boj s nádorovými buňkami probíhá v těle každého z nás, říká imunoložka. Co ovlivňuje imunitní systém?

Host Lucie Výborné

Boj s nádorovými buňkami probíhá v těle každého z nás, říká imunoložka. Co ovlivňuje imunitní systém?
Imunoložka Jitka Palich Fučíková

Radiožurnál

Sobota 4. února bude Světovým dnem boje proti rakovině. Co je smyslem těchto dnů? „Poukázat na to, že ten boj vedeme všichni spolu. Vědci v laboratořích se snaží zlepšit naše poznání a vyvinout nové technologie. Lékaři každý den léčí pacienty. Je to systém, který se snaží to, co vnímáme jako fatální onemocnění, dovést do stavu, kdy budeme o nádorových onemocněních hovořit jako o nemocích, které dokážeme léčit,“ říká imunoložka Jitka Palich Fučíková. Co je to imunoterapie?
Jan Pokorný

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tímto dílem pořadu Host Lucie Výborné vás výjimečně provede.

  • Jan Pokorný. Naším hostem je doc. Jitka Palich Fučíková. Dobrý den. Dobrý den. Paní doc. je vědkyně, nikoliv lékařka. To předešlu. Aby nedošlo během našeho rozhovoru k mýlce, působí na druhé lékařské fakultě Univerzity Karlovy, v ústavu imunologie a také v laboratořích společnosti Sotio, kde bádá a zabývá se zejména nádorovým mikroprostředím. A to říkám i proto, že zítra je vlastně den boje proti rakovině. Tyto rozhovory jsou vždycky citlivé, protože my budeme možná mluvit o tématech, která vzbudí v řadě lidí, kteří jsou momentálně onkologicky nemocní nebo jejich blízkých, nějakou naději. Dá se tomu ubránit?

  • Tak já si myslím, že to je v Číně zem naší práce, přinášet ne nové poznatky a rozvíjet o obecné poznání a také přinášet naději pacientům, kteří jsou nemocní, a vysvětlovat jim, na čem dlouhodobě pracujeme a jak je pokrok v té oblasti, která se dlouhodobě věnujeme.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají