Interview Plus

Lidské tělo není na celodenní sezení stavěné. Bez pohybu si to vybere svou daň, varuje fyzioterapeut

Interview Plus

Lidské tělo není na celodenní sezení stavěné. Bez pohybu si to vybere svou daň, varuje fyzioterapeut
Zatímco průměrná doba neschopnosti u nemocí dýchacích cest a chřipek, což jsou ty nejčastější, je 12 dní, tak u bolesti zad je to 60 dní, říká fyzioterapeut (ilustrační foto)

Plus

Nemoci pohybového aparátu u nás způsobují 11 procent pracovních neschopností, navíc jde o případy, které se dlouho léčí. „Ročně je to kolem 260 tisíc neschopenek, které souvisejí s nemocemi pohybového aparátu. A zatímco průměrná doba neschopnosti u nemocí dýchacích cest a chřipek, což jsou ty nejčastější, je 12 dní, tak u bolesti zad je to 60 dní,“ upozorňuje fyzioterapeut Vojtěch Kovařovic.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Velká část zaměstnání v dnešní době způsobuje dlouhodobou a jednostrannou zátěž pohybového aparátu. Jinými slovy v práci skoro pořád sedíme nebo stojíme a vykonáváme opakovaně tytéž pohyby. Nejrůznější bolesti a omezení s tím spojené nejsou jen subjektivní pocit. Český statistický úřad uvádí, že v roce 2022 zapříčinily nemoci pohybového aparátu 11 % pracovních neschopností. Co s tím a jak moc záleží na nás samotných a jak moc na zaměstnavateli? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem Interview Plus je fyzioterapeut Vojtěch Kovařovic, který působí na fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a také je školitelem v oblasti firemního zdraví. Dobrý den. Dobrý den vám i posluchačům. Když začneme tou zmíněnou statistikou, tak ona se dá přečíst i tak, že zhruba každý 10. člověk, který je na neschopence, jí dostal kvůli tomu, že ho bolí ruce, nohy nebo záda.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají