Dvacet minut Radiožurnálu

Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací, upozorňuje předseda odborového svazu

Dvacet minut Radiožurnálu

Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací, upozorňuje předseda odborového svazu
Petr Baierl, historik ze Západočeské univerzity a předseda Vysokoškolského odborového svazu

Radiožurnál

Na třinácti fakultách českých vysokých škol proběhla stávková pohotovost vyhlášená Vysokoškolským odborovým svazem. Cílem akce s názvem Hodina pravdy bylo upozornit na nízké platy univerzitních učitelů. Jaký byl program protestu? Proč se současná situace týká především humanitních a společenskovědních oborů? A jaké jsou požadavky akademiků? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal historik a předseda odborového svazu Petr Baierl.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co ukázaly dnešní protestní akci vyučujících na humanitních fakultách vysokých škol? Proč vysokoškolský odborový svaz vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost? Jak by se měly zvýšit mzdy a proč zejména u akademiků humanitních a sociálně vědních oborech?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes předseda vysokoškolského odborového svazu Petr Bajer, historik ze Západočeské univerzity v Plzni. Dobrý den. Dobrý den. V devíti českých městech na celkem 13 fakultách proběhla symbolická výstražná stávková pohotovost vysokoškolských učitelů. Jak jste spokojen s účastí?

  • Já jsem velmi spokojen, já jsem byl přítomen na manifestační pochodu a opravdu těch lidí tam bylo velmi mnoho a opravdu myslím, že to bylo slušné a důstojné akademické obce a bylo to nádherné, co se týče ostatních, měl jsem rád, že tam proběhly tzv. manifestační mítink, kdy opravdu se sedělo se studenty, jsem i veřejností a vysvětlovalo se, jaké jsou problémy s davy především na humanitních a sociální fakulta.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají