Zvídavec Evy Sinkovičové

Vyhazujete mléčný škraloup? To neděláte dobře

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vyhazujete mléčný škraloup? To neděláte dobře
Máte rádi škraloupy nebo ne?

Rádio Junior

Co obsahuje škraloup na mléce? A jak jeho vzniku zabránit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Moji milí zvědavci, vítejte u dalšího dílu na základě tipu posluchače Alberta. Tak vzhůru do světa zajímavostí. Už se vám někdy udělala na vrchu hrnečku třeba s kakaem tenká Blanka zvaná škraloup? Nejspíš? Ano, protože škraloup se zkrátka při převaření mléka vytvoří. Někteří lidé ho vyloženě nesnáší a dělá se jim z něj špatně. Pokud dáte do čerstvě svařeného mléka kostku ledu, škraloup se neudělá. Nebo se radí škraloup rozmixovat a přidat do mléka zpět. Další už se pak nevytvoří. A další radou může být ohřívat mléko na méně stupňů. Taky záleží na délce sváření mléka. Škraloup si skládá z vysrážených složek mléka. Je to taková tužší vrstva na povrchu tekutiny. Je v něm tedy nejen tuk, ale i mléčné bílkoviny, mléčný cukr, laktóza a další složky. Jde o část mléčné sušiny. Mléčná bílkovina se sráží už při teplotě 65 až 70 °C. Škraloup, který vzniká na převáženém mléce, mnoho z nás vyhazuje, ale je to docela škoda. Ukrývá se v něm totiž řada pozitivních látek. Rozhodně tedy není škodlivý, ale mnohé odrazuje jeho slizká konzistence a ani vizuálně nevypadá nejlépe. Přitom se dá Škroup využít dál. V balkánských zemích se ze škraloupů vyrábí potraviny s názvem Kadima. K škraloupy se postupně sbírají, osolí a nechají zrát. Několikadenní kajmani připomíná máslo a dá se použít jako pomazánka. Pokud zraje déle, dá se využít jako sýr. Obecně ale v dnešní době vznikají škraloupy na mléce daleko méně. Spekuluje se, že je to kvalitou mléka, která byla dříve lepší, a ve skutečnosti je to jinak. Škraloupy se totiž nevytvoří na tzv. homogenizovaném léku. Při procesu homogenizace dochází k rozmělnění tukových kuliček, které mléko obsahuje. Výsledek je, že se tuk už po ukončení tohoto procesu na povrchu mléka ne vysráží. Dříve se tato technologie zkrátka nepoužívala, ale dnes u některých kupovaných mlék proces proběhl, proto se škraloupy tvoří méně. Jaký máte názor na škraloupy a zkusíte z nich doma vyrobit? Tak holky a kluci, pokud chcete o tom, proč vzniká škraloup, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď je to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavci tak ahoj.