Zvídavec Evy Sinkovičové

Vánoční poleno i čarodějnice. Kdo naděluje dárky v různých koutech světa?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vánoční poleno i čarodějnice. Kdo naděluje dárky v různých koutech světa?
Tío de Nadal neboli vánoční poleno je maskotem Vánoc i v Barceloně

Rádio Junior

Proč má Santa Claus červený oblek, kde naděluje dárky čarodějnice? A souvisí s Vánocemi i kakající polínko? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj kluci. Ahoj, všichni zvědavci. Máme tu nový díl a s ním i další zajímavost. Tak pojďme na to. To, že u nás najde každý pod stromkem už za pár dní dárky od Ježíška, je jasné. Ale kdo naděluje vánoční dárky jinde ve světě? Třeba na Slovensku je to je Žižkov a v Budapešti je Zuzka, takže vlastně stejná postava, jen s jiným jménem. Miminkem zůstává kouzelná vánoční postava. Také v Rakousku je to Christ Kindl. V jiných zemích ale nadělující trochu zestárl. V Německu roznáší nadílku mají Nachtmann tedy vánočním už i ve Finsku nenaděluje miminko, ale vousatý dědeček. Jo úhlu puk i doslovně ale název znamená vánoční kozel. Santa Claus je vám všem pak určitě známý. Postarší pán v červeném naděluje v Americe. Znáte ho z mnoha amerických vánočních filmů a pohádek. Svůj typický červený oblek ale neměl vždy. Poprvé ho do něj oblékl a firma Coca-Cola ve své reklamě na začátku 20. století. Od té doby už mu červená zůstala. V Anglii se starý pán, který rozdává dárky, ze se jmenuje fakt jako jsme se tedy Otec Vánoc, to jsou všechno pořád celkem normální postavy, které si pod stromečkem dokážeme představit. Někde ale nosí dárky čarodějnice, někde kůň a dokonce si představte, že s dárky je spojeno i kapající polínko nebo taky vánoční Špalek. Kůň magii naděluje v Argentině. Děti mu před dveře připravují seno a vodu a třeba v Sýrii je to zase velbloud. V Itálii nosí na některých místech nadílku čarodějnice. Ve fata přilétá ale až šestého ledna. V Katalánsku je ale tradice vůbec nejpodivnější. Špalek s nožičkama, pusou, očima a červenou čepičkou se objeví v domácnostech už po osmém prosinci. Děti se o něj starají prvního a na Štědrý den ho poklepají po zadku. Nějakou Holý Špalek jim za to vytlačí dárky. To je co v Rusku, Bělorusku a na východě Ukrajiny pak obdarovává všechny Děda Mráz. Doprovází ho jeho vnučka Sněhurka. A slaví se tu také až v lednu, konkrétně sedmého. A třeba v Japonsku naděluje Bůžek hotel. Překvapila vás některá kouzelná postava, která ve světě navštěvuje domácnosti a obdarovává děti i dospělé? Dejte mi vědět. Já bych našeho Ježíška rozhodně za nikoho nevyměnila. Moji milí zvědavci, pokud chcete o tom, kdo naděluje vánoční dárky ve světě, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.