Zvídavec Evy Sinkovičové

Tlustohlavec je údajně nejošklivější ryba na světě. Proč se po vytažení z vody změní v obludu?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Tlustohlavec je údajně nejošklivější ryba na světě. Proč se po vytažení z vody změní v obludu?
Tato ryba má hned několik druhů. Na obrázku je tlustohlavec hlavatý

Rádio Junior

Proč se po ulovení změní na odpornou hroudu? A kde byste vůbec tlustohlavce, o kterých toho věda stále mnoho neví, našli? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Z výlevky a zvědavci. Moc vás zdravím a vítám vás u dalšího dílu. Pojďme se rovnou vrhnout na tu dnešní zajímavost. Tentokrát na základě tipu od Ondry. Znáte Tlustoš, plavce tasmánského? Občas je označován za jednu z nejošklivějších ryb na světě, ale možná trochu neprávem. Tlustoš plavec obývá pobřeží Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Žije ve velkých hloubkách mezi 800 až 1500 m, kde je samozřejmě mnohonásobně vyšší tlak než u hladiny. A přestože Klus toto nemá plovací plynový měchýř, což je vnitřní orgán podobný balonků, který se plní vzduchem a pak zase vyprazdňuje a umožňuje rybám volně se vznášet v různých hloubkách, vznáší se Tlustý toto mírně nad dnem oceánu. Jak je to možné? Je to tím, že tato ryba nemá skutečnou kostru, jen měkké lehké chrupavky. Její tělo je tedy převážně rosolovitou hmotu, která má jen o něco menší hustotu než voda. S minimem svalové hmoty a bez kostí se tak plus toto v pohodě vznáší u dna moře. Tlak v hlubinách moře mu poskytuje veškerou oporu těla a v podstatě ho drží pohromadě. Tlustoš plavec tasmánský, je většinou v klidu, pluje si ji a vynakládá jen tu nejnutnější energii. Konzumuje vše, co mu připluje pod nos malý šneky, kraby, korýše, měkkýše i jiný poživatelný materiál. Jelikož je ale Tlustý toto obyvatelem hlubin, není ještě dostatečně prozkoumán. Zatím se neví žádné podrobnosti o jeho rozmnožování ani o jeho délce života. Předpokládá se ale, že stejně jako jiné hlubinné ryby žije dlouhá léta, určitě přes 100 let. Vědci si ani netroufají odhadnout, kolik Tlustý plavců vlastně. Neví se totiž ani, kdo jsou jejich přirození predátoři, jak je ovlivňují klimatické změny atd.. I proto se vědci obávají, že jim může hrozit vyhynutí. Často jsou totiž spolu s dalšími rybami vylovení pomocí sítí tažených po mořském dně. Tato ryba totiž po vytažení na povrch okamžitě umírá. Pro to vypadá na fotkách tak odporně jako hora rozteklé želatinové hmoty jako znetvořený lidský obličej. Jsou to totiž fotky po smrti. Hlubinný tlak drží rosolovitého tvora bez kostí pohromadě. Pod vodou vypadá Tlustý toto jako normální ryba. Při vytažení se ale okamžitě díky ztrátě tlaku mění v rozteklou hroudu. Dojde totiž k roztažení těla a uvolnění kůže. Perleťově šedé zbarvení se také okamžitě mění na růžovou. Někteří rybáři se poté Tlustoš plavce snaží vhodit zpět do moře. Ale nejspíš se už z tlakového šoku nedokáže vzpamatovat. Strašné je, že smrt této ryby je úplně zbytečná. Ryba s minimem svalstva totiž není chutná a nejí se. Proto je rybářům k ničemu. A pokud ji nevyhodí zpět do moře, tak se jí nejspíš stejně někde zbaví. Holky a kluci. Pokud chcete o údajně nejošklivější rybě Tlustoš plavci tasmánském někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat? Tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu