Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč psi při vykonávání velké potřeby pozorují své páníčky?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč psi při vykonávání velké potřeby pozorují své páníčky?
Proč při vykonávání velké potřeby někteří psi koukají na své pány?

Rádio Junior

Přijde vám to divné? Věřte nebo ne, ale dělá to mnoho psů. Jaký k tomu mají důvod a proč byste se k nim neměli otáčet zády? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Čau. Holky a kluci, vítám vás u dalšího dílu. Také jste už zvědavý na tu dnešní zajímavost. Tak pojďme na to. Máte doma psa? Pokud ano, tak už jste toto možná zažili na vlastní kůži. Do té s vaším psem na procházku. Ten si konečně vybere místo, kde vykonal velkou potřebu, a když začne, nepřestává na vás zírat. Všimli jste si toho? Přišlo vám to divné? Po dnešním díle už vám bude jasné, proč toto váš mazlíček dělá. Důvodů může být hned několik, ale ten nejpravděpodobnější sahá do celkem dávné minulosti. Do doby, kdy psi ještě nežili s lidmi, potulovali se ve smečkách, sami si museli zajistit potravu a hlavně si ochránit před nepřítelem. A právě ve chvíli, kdy vykonávali potřebu, byly nejzranitelnější. Nebyly totiž v pozici, kdy mohli dostatečně rychle utéct nebo zaútočit, a proto byl jeden ze smečky na stráži a měl dát těm oslabeným znamení, kdyby se něco dělo. A věřte tomu nebo ne. Výzkumy potvrzují, že tato psí minulost našich parťácích zůstává zakódována dodnes. Mají stále stejný instinkt. Ale na stráži už není psí člen smečky, ale vy. Vy jste člen smečky vašeho psa a váš mazlíček má zkrátka pocit, že ho hlídáte, a kdyby se něco dělo, dáte mu vědět. Proto je dobré v takové situaci dodržovat určitá pravidla. Nedělat žádné prudké pohyby, neotáčet se k psovi zády, neodcházet a klidně ho i krátce slovně ujistit, že je vše v pořádku. Možná vám to přijde vtipné, ale věřte, že pro vašeho psího parťáka to může být dost důležité. Mezi další důvody, proč se pes tak upřeně dívá, může patřit třeba to, že si ještě s ještě něco jiného období pamatuje, že když si došel venku, dostal odměnu a pochvalu, a tak na to čeká. Zároveň může čekat na váš souhlas. Štěně totiž několikrát udělá chybu, než se naučí, kdy a kam má chodit na záchod. Vy ho chválíte nebo mu vynadáte, a tak je možné, že opět čeká na vaše svolení. Máte s tímto chováním u psů zkušenosti? Podle mě jde zkrátka o instinkt, který získali od svých předků. Co myslíte vy, moji milí zvídaví a ty, pokud chcete, o tom, proč psi pozorují při vykonávání potřeby své pány, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu Zlína. Chce. Tak ahoj.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají