Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč kočky někdy zírají s otevřenou pusou? Používají Jacobsonův orgán a čichají tlamou

Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč kočky někdy zírají s otevřenou pusou? Používají Jacobsonův orgán a čichají tlamou
Kočka dokáže zachycovat pachy i ústy |

Rádio Junior

Čím je tenhle orgán umístěný uvnitř tlamičky zvláštní? A která další zvířata ho mají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj, kluci. Ahoj, všichni zvědavci. Máme tu nový díl a s ním i další zajímavost. Tak pojďme na to dítě. Kabzanův orgán nebo taky o míru. Nazální orgán je součástí smyslového ústrojí nižších obratlovců, ale i některých savců, dobře vyvinuté hlavně u plazů a hlodavců. Díky němu živočich pachy přijímá i ústní dutinou. A třeba právě u plazů jde o hlavní orgán čichu. Celkem vyvinutý ho ale mají i koně nebo kočkovité šelmy. Pojďme se zaměřit na to, jak to mají konkrétně kočky, které může mít někdo z vás doma, a zjistit, jestli ho vaše kočka vážně používá. Jako Penův orgán si skládá ze dvou slepě zakončených výklenků. Je ve spodní části nosní dutiny a otevírá se v horní části úst těsně za horními řezáky kočky. Na sliznici je množství čichových receptorů, na které navazuje o míru na základní nerv, který odvádí vzruchy do speciální části mozku. Mohli byste si třeba všimnout malé skvrnky připomínající klíště, když kočka zívá. To je jako Putinův orgán. U kočkovitých šelem, ale i u koňů. Tento orgán navíc zachytává pachy související s rozmnožováním. Způsobuje reakci Slemenu v reflexi. Té nevypadá takto. Zvedání horního rtu, částečné otevření úst a ukázání předních zubů. Grimasa usnadní zavádění vzduchu a přenos prachových částic do tohoto orgánu. Říká se tomu taky flámování běžná dýchací cesty. Ta se přitom uzavře a místo toho dochází k nasávání vzduchu trubicemi umístěnými za řezáky. Kočky se u toho někdy olizují. Celková grimasa je vážně trošku legrační. Díky tomuto orgánu skrytému v ústech to kočce pomůže zpracovávat informace o jiných kočkách a místech. Na základě vůní kočka zjistí, jakého pohlaví je procházející kočka, kolik ní zhruba je, jestli je přátelská nebo hrozba, taky orgán souvisí se sexuálním instinktem a aktivitou. Nejsilnější je u nekastrovaných kočičích samců. Možná se vám tento díl zda o trošku složitý. Hlavní zprávou ale je, že mezi tlamičkou a nosní dutinou má vaše kočka zvláštní orgán. Schválně si na to zkuste zaměřit, až se váš kocour nebo kočka příště začne věnovat flámování. Můj milý zvědavci, pokud chcete Ondřej Kopp z nově orgánu někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.

Více z pořadu