Zvídavec Evy Sinkovičové

Co je to pranostika a proč se často rýmuje?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Co je to pranostika a proč se často rýmuje?
Počasí je důležité pro každého kdo něco pěstuje. Předvídat ho pomáhaly pranostiky

Rádio Junior

Co znamená slovo pranostika? Jsou pranostiky pravdivé? Proč začaly vznikat? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Z výlevky a zvědavci. Moc vás zdravím a vítám vás u dalšího dílu. Pojďme se rovnou vrhnout na tu dnešní zajímavost. Březen za kamna vlezeme. Duben. Ještě tam budeme. Tak třeba toto je pranostika. Víte, co to znamená? Pranostika je vlastně meteorologické přísloví, tedy přísloví týkající se počasí. Slovo pranostik a pochází z řeckého slova prognózy se, tedy předpověď. Pranostiky se týkají určitých dnů či období a je v nich většinou odkaz právě na počasí a taky na zemědělství. Z dochovaných záznamů víme, že slovo pranostika bylo použito určitě už v roce 1587, ale samotné pranostiky jistě vznikaly už dříve. Začaly se objevovat mezi lidmi už velmi dávno a jsou to útvary lidové slovesnosti. Naši předci pozorovali přírodu a na základě toho si vytvořili různá rčení, která se mezi nimi začalo tradovat, aby se jim vše lépe pamatovalo. Většina pranostik se rýmuje, jsou tedy ve verších. Předkové se pranostikami řídili, počasí si poslechnout nemohli a nechtěli udělat chybu, co se úrody i vlastního zdraví týče. I dnes, ve 21. století se ale pranostiky občas používají. Některé pranostiky platí dodnes, jiné jsou už trochu sporné nebo časově posunuté i kvůli klimatickým změnám. Nejpřesnější jsou stále ty, které se týkají slunovrat, rovnodennosti či dne a noci, například na Hromnice o hodinu více. To znamená, že máme od druhého února už o hodinu více světla než do té doby. Dokonce máme speciální obor, který se pranostikami a dalšími příslovími zabývá. Je to pár m ideologie. Jde o specializovaný obor lingvistiky. Mezi pranostiky patří třeba i tato na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Znamená, že od 24. dubna je už dostatečně teplo na to, aby člověk v přírodě narazil na hady, ale třeba i na pavouky. Zajímavá je i tato pranostika jestli březen kožich stáhl, duben, rád by po něm sáhl. Znamená to, že pokud je už v březnu teplo na tričko, určitě se ještě během dubna ochladí tak, že se nemá člověk radovat předčasně. Zda to platí, se můžeme už za pár měsíců přesvědčit. A jak na pranostiky nahlíží dnešní odborníci na počasí, tedy meteorologové? Některé vážně berou, jiné jsou spíše pro zasmání. Jako velmi vážný jev, který se taky v pranostikách objevuje, berou meteorologové tzv. meteorologické singularity, tedy odchylky od očekávaného ročního průběhu počasí, které se většinou pravidelně opakují. Například ledoví muži, což je znatelné ochlazení v druhém květnovém týdnu, na sádky Pankráce si rvát se a Bonifáce. Například pranostika ledový bratři přinesou rána jaksi patří naznačuje, že se mohou ještě objevovat ranní mrazíky. Znáte nějakou pranostiku? Napište mi, moji milí zvědavci. Pokud chcete o pranostikách někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to můžete na webu Rádia Junior poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká další zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.