Zaostřeno

Konec uhlí a co dál aneb Jak chce Česko skončit se spalováním uhlí do roku 2033

Zaostřeno

Konec uhlí a co dál aneb Jak chce Česko skončit se spalováním uhlí do roku 2033
Uhelná elektrárna Počerady

Plus

Česko chce skončit se spalováním uhlí do roku 2033. V energetickém mixu dál počítá s obnovitelnými zdroji energie, jadernou energetikou, ale i plynovými elektrárnami, které by měly sloužit jako záložní zdroj. Proč to nebudou elektrárny uhelné jako v Polsku? A co nakonec skutečně uhelné elektrárny zavře? Téma pro Janu Karasovou a její Zaostřeno.
Jana Karasová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rok 2033 je mezník, kdy by se v Česku mělo přestat spalovat uhlí. Vláda svůj záměr z programového prohlášení potvrdila i v klimaticko-energetickém plánu, který schválila v říjnu. Ten zároveň počítá se zásadním rozvojem energie ze slunce a větru, ale taky s navýšením výroby energie z plynu. Právě ten by měl sloužit jako záložní zdroj, když nebude stačit výroba z obnovitelných zdrojů. Kdo nebo co nakonec donutí české uhelné elektrárny zavřít. Jakou podporu Ministerstvo průmyslu připravuje pro plynové elektrárny? To jsou témata pro příštích 25 minut. Dobrý poslech přeje Jana Karasová.

  • Zaostřeno.

  • Elektrárna Počerady je největší uhelná elektrárna v ČR, má instalovaný výkon 1000 MW.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají