Hovory

Kdybych měl hlasovat pro 30 km/h v Praze, budu určitě „pro“, tvrdí známý architekt Hnilička

Hovory

Kdybych měl hlasovat pro 30 km/h v Praze, budu určitě „pro“, tvrdí známý architekt Hnilička
Rychlost 30 kilometrů v hodině aneb třicítka

Plus

„Když mluvíme o urbanismu, architektuře a rozvoji měst, nejde to udělat nikým jiným než obcí nebo městem. Město prostě plánuje město – nikdo jiný to za ně neudělá,“ myslí si architekt a urbanista Pavel Hnilička. Sám by pak hlasoval pro, kdyby se město Praha rozhodovalo zavést 30kilometrovou rychlost. „Studoval jsem v Curychu, kde to bylo naprosto normální. Byly tam hlavní třídy, kde se jezdilo 50, někde i 70 km/h, ale jinak bylo celé město zónou s maximem na třicítce.“
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Architekt a urbanista se často vyjadřuje k tomu, jak žijeme ve městech. Jeho přelomovou publikaci o sídelní kaši prý přečetl Václav Havel za jediný večer. Ale co se za 18 let od vydání útlé knížky v našich městech změnil. Jak vnímá snahu zpomalit auta ve městě na 30 km/h? A co říká na celosvětovou kampaň vypouštění kol u tzv. SUV Čech, která minulý měsíc dorazila do Brna. Hostem hovoru je architekt a urbanista Pavel Hnilička. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • Ve studiu se mnou sedí častý host ČRo Pavel Hnilička. Je. Proto si tykáme. Vítej. Pavle. Dobrý večer. Ahoj.

  • Začneme tím, co je asi nejproduktivnější. Já nevím, jestli jste zaznamenal vypouštění kol US u véček. Celosvětový trend. To hnutí si říká tajil sextingu. Vyšel s a dostalo se to i k nám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají