Osobnost Plus

Rusové opravdu věří tomu, že jdou zachránit svět. A je jedno, jaká ideologie se na to roubuje, říká dokumentarista Šmok

Osobnost Plus

Rusové opravdu věří tomu, že jdou zachránit svět. A je jedno, jaká ideologie se na to roubuje, říká dokumentarista Šmok
Martin Šmok

Plus

Už čtvrt století se věnuje osudům lidí stižených genocidou. Jak vnímá v této souvislosti válku na Ukrajině? „V duších většiny občanů Ruska je proces vedoucí ke genocidě na Ukrajině už zlomovým momentem, kdy přestanou ty uměle vytvořené a onálepkované nepřátele považovat za lidské bytosti,“ míní scénárista, dokumentarista a expert na orální historii Martin Šmok.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už má slovo Lucie Vopálenská. Začíná pořad osobnost prostě.

  • Lidská společnost je součtem jednotlivců. Nálepky národnostní, etnické, náboženské ani jakékoli jiné nehrají roli v tom, kým jsme. Každý máme vlastní osobní zodpovědnost, říká. Už čtvrt století se věnuje osudům lidí stižených genocidou. Před lety spolu s Petrem Bokem vytvořil mimořádné filmové dokumenty mezi zaslepenými blázny a mezi hvězdou a půlměsícem o židovském odboji za druhé světové války. Relativně nedávno byl poradcem filmu Toman. Jako konzultant výukových programů přitom zažil i velmi čerstvé dopady genocidy, a to ve Rwandě, jen pár let poté, co tamní vraždění mezi kmene Tutsiů a Hutuů utichlo. Ve školních třídách viděl vedle sebe sedět děti vrahů a děti přeživších. Jak vnímá válku na Ukrajině? Jak moc máme podle něj pod kůží vidění my a oni. Co je ještě pochopitelná nenávist a kde začíná nepřijatelná kolektivní vina? Hostem dnešní osobnosti. Plus je konzultant, jestli šel a fám, když jen pro střední a východní Evropu. Scénárista, dokumentarista, expert na orální historie Martin Šmok. Vítejte ve studiu. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání a od mikrofonu přeje pěkný den Lucie Vopálenská.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají