Archiv Plus

Husákova neústupnost zachránila život nespravedlivě obviněným

Archiv Plus

Husákova neústupnost zachránila život nespravedlivě obviněným
Gustáv Husák

Plus

Nástup vlády komunistů v únoru 1948 přinesl i politické procesy proti skutečným a často jen domnělým nepřátelům režimu. Stará známá pravda říká, že revoluce požírá vlastní děti. A tak došlo i na procesy proti vysokým funkcionářům komunistické strany. Na Slovensku je nejznámější proces proti „buržoazním nacionalistům“, který se konal před sedmdesáti lety v Bratislavě. V pořadu Archiv Plus ho připomene slovenský publicista Ján Bábik.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nástup vlády komunistou Wolfe budoáry 1948 je v znamení politických pro. Ty jsou proti skutečným i domnělým nepřátelům režimu.

  • Takže stará známá historická pravda hovoří, že revoluce požírá vlastní děti. A tak přišlo k procesům i proti vysokým funkcionářem komunistické strany. Na Slovensku je nejznámější proces proti tzv. buržoazní nacionalista. A právě tento soudní tribunál vám v následujících chvílích prý blížíme prostřední stolem zvukových dokumentů, které se zachovaly v archívech Českého a Slovenského rozhlasu. Při posuzování dnešní relaci archy + dva z Víta Ján Bábik.

  • Archiv.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají