Téma Plus

„Milá maminko, daří se mi dobře,“ napsal mladík v Terezíně a nacisté ho popravili. Aby zlomili další

Téma Plus

„Milá maminko, daří se mi dobře,“ napsal mladík v Terezíně a nacisté ho popravili. Aby zlomili další
Ghetto Terezín

Plus

10. ledna a 26. února 1942 se v ghettu Terezín odehrály první dvě popravy. K hrůznému divadlu byli přizváni někteří ze židovských obyvatel ghetta, aby o něm později mohli vyprávět ostatním. Nacisté je tak chtěli šokovat, vyděsit a ochromit. Snažili se zlomit vzdor všech mužů, žen a dětí uvnitř ghetta. Potřebovali, aby byli ochotní poslouchat a nastupovat do likvidačních transportů dál na východ do vyhlazovacích táborů. Ze 160 tisíc vězňů to mělo udělat poslušné stádo. 
Lucie Korcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10. ledna a 26. února 1942 se v ghettu Terezín odehrály 2 1. a poslední popravy. K hrůznému divadlu byli přizváni někteří ze židovských obyvatel ghetta, aby o něm později mohli vyprávět. Nacisté tak chtěli šokovat, vyděsit a ochromit. Snažili se zlomit vzdor všech mužů, žen a dětí uvnitř ghetta. Potřebovali, aby byli ochotní poslouchat a nastupovat do likvidačních transportů do vyhlazovacích táborů. Nešlo jen o jeden z mnoha válečných zločinů, ale o mimořádně účinný zastrašující nástroj, který za 160000 vězňů chtěl udělat stádo ovcí. Jsou zločiny, na které se nesmí zapomenout. O jednom z nich bude pořád Lucie Korcová.

  • Téma plus.

  • Třetího ledna 1942 jsem byl kvůli údajnému nedovolenému obchodu, tedy dovozu potravin a tabákového zboží do tábora, odvezen do táborové věznice. Mezi zadrženými se nacházel také jistý pan Federer z Prahy, starý asi 42 let a Vetchý trpěl poruchami rovnováhy a měl nejistou chůzi. Při chůzi našlapoval jen na paty. Federer přijel s prvním transportem do Terezína. Sedmého prosince 1941 přijel druhý transport do Terezína k odbavení. U příjezdu transportu, tedy k odebírání zavazadel, byl nasazen také pan Federer. Stál vedle jednoho kufru a nehýbal se. Pan Berg ale šel okolo a křičel na Federera s rozkazem, že se jej má chopit. Federer chtěl kufry uchopit. Kvůli poruše rovnováhy zavrávoral a pohyboval rukou nad držadlem kufru tam a zpět. Bergl byl Federera svoji rákoskou, kterou měl většinou u sebe. Pak zavolal policejní hlídku a nechali odvézt do táborové věznice. Dříve to byla jezdecká kasárna. Všichni uvěznění byli vyslechnuti a Federer byl obviněn Berglem, že jej skutečně napadl. Že to neodpovídalo pravdě, mohou dosvědčit, jelikož jsem stál v blízkosti Federera, když na něj Bergl řval a bil jej. 10. ledna 942 byl Federer oběšen s ještě dalšími osmi táborovými obyvateli. Já sám tento čin nemohl pozorovat, neboť jsem byl propuštěn teprve o čtyři dny později. Bergl ale každopádně vyslovil rozsudek smrti, který byl kriminálním vězněm i jménem Fischer vykonán, působil v táboře jako kat. Fischer byl duší řezníkem, pocházel z Prahy a byl později nasazen jako chápou krematoria v koncentračním táboře Osvětim. Přišel o život při povstání vězňů v Osvětimi v říjnu 1944.

Ostatní také poslouchají