Téma Plus

Po druhé světové válce se Československo k Židům otočilo zády. Antisemitismus se stal i nástrojem komunistů

Téma Plus

Po druhé světové válce se Československo k Židům otočilo zády. Antisemitismus se stal i nástrojem komunistů
Na židovském hřbitově v Polné najdete na hrobech bohaté ornamenty

Plus

V květnu 1945 se Evropou valila vlna euforie – Německo kapitulovalo a šest válečných let bylo u konce. Z koncentračních táborů se domů vraceli také židovské děti, ženy a muži, kteří dokázali přežít útrapy nacistických továren na smrt. Místo rodiny a přátel se ale často setkali s odmítáním a nezájmem. Československo, které považovali za svou vlast, se k nim otočilo zády. Zůstali sami.
Lucie Korcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V květnu 945 se celou Evropou valila vlna euforie. Německo kapitulovalo a dlouhých šest válečných let bylo u konce. Z koncentračních táborů se domů vraceli také židovské děti, ženy a muži, kteří dokázali přežít útrapy nacistických továren na smrt. Místo rodiny a přátel se ale často setkali jen s odmítáním a nezájmem. Československo, které považovali za svou vlast, se k nim otočilo zády. Zůstali sami. Po stopách československých Židů od vzniku republiky až po současnost se vydala Lucie Korcová.

  • Téma plus.

  • Hlavně jsme se ptali, kdo kdo žije. Sháněli jsme příbuzenstvo, kdo přežil, a zjistili jsme tu hrůzu, že vlastně nás je strašně málo. Museli jsme papíry sehnat. My jsme neměli, že žijeme. Vždyť nic sehnat. Rodný list, peníze žádný, neměli jsme žádný majetek, neměly jsme totožnost. Prostě ten návrat nebyl úplně radostný, úplně jednoduchý. Bylo to hrozný. Když jste se dozvěděla vlastně a jak jak to dopadlo, že vlastně tu várku my jsme nevyhráli.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají