Téma dne

Tálibán stojí o mezinárodní uznání. Jednotný postoj EU se ale nečeká, myslí si analytik Schneider

Téma dne

Tálibán stojí o mezinárodní uznání. Jednotný postoj EU se ale nečeká, myslí si analytik Schneider
Billboard u silnice v Kábulu zobrazuje dva afghánské vůdce Tálibánu Mullaha Umara (vlev) a Džalaludína Hakkáního

Plus

Před dvěma týdny opustili Afghánistán poslední američtí vojáci a moc v zemi definitivně převzalo islamistické hnutí Tálibán. Jak přesně bude vypadat život v zemi, je zatím nezodpovězenou otázkou, ačkoliv projevy Tálibů dávají tušit, že tak zlé jako v 90. letech to nebude, domnívá se sociální antropolog Libor Dušek. Nepůjde však ani o procházku růžovým sadem, upozorňuje: „O lidských právech, jak je známe v evropském slova smyslu, určitě nelze hovořit.“
Jan Bumba

Hosty byli:
Tomáš Havlín, redaktor Český rozhlas
Libor Dušek, sociální antropolog
Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky Dětského fondu OSN UNICEF
Jiří Schneider, bezpečnostní analytik, bývalý diplomat, bývalý první náměstek ministra zahraničí nebo státní tajemník pro EU

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americký ministr zahraničí se v kongresu stal terčem ostré kritiky za chaotický odchod vojsk z Afghánistánu. Nejen opoziční republikáni mají vládě za zlé, že se mi podařilo včas a spořádaně evakuovat všechny americké občany a jejich afghánské spolupracovníky. Co ale lidé, kteří z Afghánistánu utéci nechtějí a nemohou? Co čeká lidi za vlády Tálibánu?

  • Téma dne ČRo.

  • Ono zmíněné šestihodinové jednání výboru pro zahraniční záležitosti amerického kongresu bylo podle televize CNN místy emočně dost vypjaté. Opoziční republikáni vyzývali ministra Antonyho Blinkena k odstoupení a samotný odchod z Afghánistánu označovali za debakl. Více si řekneme s Tomášem Havlínem ze zahraniční redakce. Dobrý den. Dobrý den. Konkrétně se tedy jednání zahraničního výboru jednalo? Čeho?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu