Téma dne

Orbánovo vítězství znamená faktický konec Visegrádské čtyřky, myslí si politolog Mlejnek

Téma dne

Orbánovo vítězství znamená faktický konec Visegrádské čtyřky, myslí si politolog Mlejnek
Prezidenti V4 jednají v Lánech. Miloš Zeman, János Áder, Andrzej Duda, Zuzana Čaputová.

Plus

Po volbách v Maďarsku zůstává u moci premiér Viktor Orbán. Ze střetu se širokou opoziční koalicí vychází dokonce posílen o několik parlamentních křesel. Orbánova vítězná řeč, v níž za svého oponenta označil i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, napověděla, že kurz jeho politiky zřejmě zůstane stejný jako doposud. „Můžeme očekávat další konfrontační rétoriku vůči Evropské unii,“ odhaduje analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavlína Janebová.
Lukáš Matoška

Hosty byli:
Ladislav Novák, zpravodaj v Budapešti, Český rozhlas
Pavlína Janebová, analytička Výzkumné centrum Asociace pro mezinárodní otázky
Josef Mlejnek, politolog, Institut politologických studií, Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Kateřina Šafaříková, bruselská zpravodajka Hospodářských novin, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • V Maďarsku se vláda nezmění. U moci zůstane po vyostřených parlamentních volbách dosavadní premiér Viktor Orbán. Ze střetu s širokou opoziční koalicí dokonce vychází jeho strana Fidesz, posílená o několik parlamentních křesel uskupení společně za Maďarsko. Porážku už uznal, o její lídr ale zpochybnil férovost voleb a předcházející kampaně. Do lavic maďarského parlamentu zasedne i nová krajně pravicová strana má vlast. Na podrobnosti se už zeptám přímo v Budapešti našeho zpravodaje Ladislava Nováka. Dobrý den do Budapešti.

  • Dobré ráno. Jak velké je to Orbánovo vítězství?

Více z pořadu