Téma dne

Čechová: Cedulku psychoterapeut si může dát na dveře v podstatě každý. Živnost totiž neošetřují žádné právní rámce

Téma dne

Čechová: Cedulku psychoterapeut si může dát na dveře v podstatě každý. Živnost totiž neošetřují žádné právní rámce
psycholog, psychoterapie.ilustrační foto

Plus

Psychický stav Čechů se od začátku pandemie zhoršil, podle organizace Nevypusť duši se přitom nijak neléčí až 83 procent lidí, kteří trpí duševními poruchami. Řešení nepomáhá ani nedostatek psychoterapeutů, na jejichž péči by přispívaly zdravotní pojišťovny, klienti si tak terapii často musí hradit sami. Jak stát a pojišťovny v Česku přistupují k péči o duševní zdraví?
Šárka Fenyková

Hosté:
Jan Boček, datový novinář Českého rozhlasu
Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven
Dominika Čechová, psychoterapeutka, Česká asociace pro psychoterapii
Josef Pavlovic, náměstek ministra zdravotnictví z Pirátů  

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Daní. A to jsem pandemie COVIDu zhoršila. Duševní zdraví lidí žijících v Česku. Může v této souvislosti pomoc dostupná psychoterapie? Jak se liší ti, na jejichž péči přispívají zdravotní pojišťovny, a ti, které si klient musí zaplatit sám. A jak vůbec pojišťovny a stát přistupují k péči o duševní zdraví? Otázky pro příští minuty. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková. Téma dne.

  • ČRo psychické zdraví Čechů se i vlivem pandemie zhoršilo. Lidé přitom svoje problémy často neřeší. Podle průzkumů pro nestátní neziskovou organizaci nevypustí. Duši se nijak neléčí. Až 83 % Čechů, kteří trpí duševními poruchami. Nejde ale jen o nedostatek psychiatrů. S duševními problémy mohou pomáhat i psychoterapeuti. Jenomže kapacity psychoterapeutických služeb ve zdravotnictví, tedy těch, které jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění, jsou vyčerpány a na sezení u psychoterapeuta mohou někteří lidé čekat i měsíce. Dvě největší české pojišťovny proto začali za COVIDu přispívat na soukromou psychoterapii. Jak a kde se zvýšila dostupnost psychoterapie a kolik si zaplatíte z vlastního? Takto zjišťovali datoví novináři ČRo. A já do brněnského studia zdravím Jana Bočka.

  • Dobrý den. Dobré ráno. Podle vašeho článku trpí duševními problémy mezi 20 a 30 % Čechů. Opravdu je to tolik?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají