Interview Plus

Konsolidační balíček je krok správným směrem. Měli bychom se zbavit části dotací, říká viceguvernérka ČNB

Interview Plus

Konsolidační balíček je krok správným směrem. Měli bychom se zbavit části dotací, říká viceguvernérka ČNB
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová

Plus

Přestože se zdá, že inflace začíná pomalu klesat, nejnovější odhady pro zbytek letošního roku se pohybují mezi 11 a 12 %. Podle statistiků přitom česká ekonomika letos za první čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 %, což je větší pokles, než se předpokládalo. ČNB zatím neuvažuje o snižování úrokových sazeb, někteří její členové dokonce mluví o zvyšování. Projeví se pokles ekonomiky ve vývoji inflace? A proč má Česko v mezinárodním srovnání jednu z nejvyšších inflací?
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Že údaje z března a dubna naznačují, že inflace v Česku začala brzdit, stále zůstává vysoko nad přijatelnou úrovní. Nejnovější odhady pro celý letošní rok se pohybují mezi 11 a 12 %. Je to o dost více, než kolik zřejmě čeká mnohé jiné evropské země. ČNB, která má hlídání inflaci za svůj hlavní úkol, proto zatím neuvažuje o snižování úrokových sazeb. Někteří členové bankovní rady dokonce naopak vidí důvody pro jejich další zvýšení. Jaká jsou pro a proti takového kroku? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview v našem přenosovém voze je viceguvernéra ČNB Eva Zamrazilová. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají