Ranní Plus

Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře. Vidět bude i polární záře

Ranní Plus

Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře. Vidět bude i polární záře
Polární záře

Plus

Na Zemi má v pátek dorazit silná magnetická bouře ze Slunce, upozorňují předpovědi vědců amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru. Podle vědců může vypadávat spojení se satelitní navigací. Výpadky mohou postihnout také některé druhy radiových spojení nebo zbrzdit satelity na nejnižších oběžných drahách. A na obloze může být dokonce vidět polární záře i v místech, kde běžně k vidění není.
Helena Berková, Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Silnou magnetickou bouři předpověděl na dnešek americký Národní úřad pro oceány a atmosféru. K zemi totiž má dorazit proud nabitých částic ze Slunce. Ve studiu ranního plusu je Helena Berková z naší zahraniční redakce. Dobré ráno. Dobrý den. Co to může způsobit?

  • Podle vědců může vypadávat spojení se satelitní navigací. Výpadky mohou postihnout také některé druhy radiových spojení. Magnetická bouře může také zbrzdit satelity na nejnižších oběžných drahách a na obloze můžeme vidět polární záři i v místech, kde běžně k vidění není.

  • Jak dlouho dopředu se dá předpovědět tato sluneční bouře?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají