Radioporadna

Orchidejím škodí mnoho i příliš málo světla. A nesnáší trvale namočené kořeny, to je může zahubit

Radioporadna

Orchidejím škodí mnoho i příliš málo světla. A nesnáší trvale namočené kořeny, to je může zahubit
orchidej

Hradec Králové

Radioporadna a nejen jarní práce na zahrádce se zahradním rádcem Františkem Hlubockým. Na úvod jsme slíbili trošku exotické téma, a to je asijská hrušeň Nashi. 
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • No dneska si budeme opět po čase povídat o zahrádce se zahradním rádcem Františkem Hlubockým. Dobré dopoledne.

  • Dobré dopoledne. Jak už jsme tady stihli probrat počasí, které samozřejmě přeje. Ale na úvod já jsem našim posluchačům slibovala takové jedno téma trošičku exotické, a to je ta asijská hrušeň. Naši. On ten plot, je to něco mezi možná trošku Hruškou, jablkem, ale oficiálně povolené jako hruška. To jako hruška.

  • Botanicky to přímo hrušeň Písečná, že ano. Pak je to teda. To další je spíš přejato z takového toho hovorového názvu, já nevím, jestli v Čína a Vietnam, že jo prostě pochází z Asie. Nevím teď přesně z které země, ale nijak se mu život se vyvíjí dál a budu se na vyvíjí počasí. A takže to je to exotické ovoce, které se původně výhradně dovážel. Určitě jste to viděli. Jsou to někdy po dlouhá, někdy spíš kulatá pro toto. Hruško, jako nebo jako hruška, ale i chuťově jsou balené v síťkách. Ano, protože ona je se dá dobře skladovat. Ty určitě a dost dlouho i výdrží. Jak která odrůda, ale je háklivá na otlak, tak ten si vytvoří pak takové nepěkné skvrny na té slupce. Tak proto ta síťka. Ale doma, když si to opatrně z toho sundáte, příkopě jenom položíte na misku, tak klidně týden třeba v teple ji můžete mít. A chuťově je to opravdu zase je to slaďounké. Přímo to musím použít drobně linku, ale spíš to připomíná právě kříženci. Někdy víc jablka, někdy víc. Horší průběh těch odrůd je víc už a mohu doporučit tady. Právě pro Polabí se o ně starali v Holovousech výzkumný ovocnářský ústav v Holovousech a už doporučili několik těch asijských odrůd tedy k pěstování, k rozšíření. A já už jsem viděl i jeden strom, který byl doslova tedy obalený. To, že poměrně dlouho kvete, tudíž dobře odkvétá a má ohromnou výhodu. Netrpí žádnými běžnými chorobami, které kterými trpí tady hrušně nebo škůdci, takže vlastně můžeme nechat růst a moc se o něj nestarat. A chce to pouze když by se někdo rozhodl koupit a pěstovat buď v těch Holovousech, přímo se domluvit, která odrůda, protože existují mezi nimi odrůdy samosprašné a cizosprašné. Ale je zajímavé, byl v čele, když přenese z naší Hrušky na tuto asijskou hrušeň, tak dojde k opylení. Ale jsou tam asi dvě odrůdy, které přece trochu jsou citlivé na Turecko, tak bych se raději před koupí poradil buď u těch, to jsou nejvyšší odborníci v republice. A tady z Hradce do Holovous není daleko. Buď bych se napřed odrůdě poradil tam, anebo raději nějakou větší školku, kde budou množit. A přímo s tím školka žen se tam pobavit, ten o tom bude vědět a jinak bez problémů. Právě zase v pohlaví je to hrušeň Písečná, tak na našich lehkých půdách dobře roste.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu