Osobnost Plus

Pozdní dodávky západních zbraní znamenají víc mrtvých ukrajinských vojáků, říká bezpečnostní analytik Foltýn

Osobnost Plus

Pozdní dodávky západních zbraní znamenají víc mrtvých ukrajinských vojáků, říká bezpečnostní analytik Foltýn
Otakar Foltýn

Plus

„Je pro mě naprosto neuvěřitelné, že evropské, a dokonce i některé české banky odmítají poskytovat úvěry na výrobu zbraní ve prospěch obětí agrese. To je morální zvrhlost,“ říká bezpečnostní analytik Vojenské kanceláře prezidenta republiky, účastník misí v Kosovu a Afghánistánu Otakar Foltýn. 
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Osobnost. Plus Rusko není a už nikdy nebude schopno dohnat západ ani Čínu ve vyspělých vojenských technologiích. Jenže ono to nepotřebuje. Má dost lidské síly i dalších kapacit a především agresivity, aby mohlo ohrozit Evropu. Stačí mu šest let, říká muž, který vedl vojenskou policii, účastnil se vojenských misí a má hodnost plukovníka. Vojenský analytik Otakar Foltýn dnešním hostem osobnosti. Plus. Vítejte. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání a hezký den přeje Barbora Tachecí.

  • Na základě čeho se to dá odhadnout, že to Rusko bude trvat nebo může trvat pouhých šest let, aby mohlo ohrozit Evropu a tak samozřejmě ten samotný časový údaj šest let, tak je odhad, který přímo závisí na výsledku, úspěch úspěšnosti obrany Ukrajiny. To znamená, když němečtí analytici řekli, že to bude šest až 10 let, tak finští a sviští. Oni si říkali, že by to mohlo být i tři roky a samozřejmě to záleží na tom, jak Rusko by rychle získalo spojence. Ale primárně, když se ptáte na ten výpočet, tak ten výpočet reagoval na to, jakým způsobem poklesla a bojeschopnost ruské armády v důsledku efektivní obrany Ukrajiny prostě Ukrajinci zničili velkou část pozemních sil ruské armády a ta se mezitím doplňuje. Dostavby, mobilizují, přecházejí na válečnou výrobu. Ale Evropa snad tak je doplnil, nebo ne?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají