Pro a proti

Bobrů je v Česku fatálně míň než lidí, míní expert. Naplnili už skoro kapacitu krajiny, soudí ekolog

Pro a proti

Bobrů je v Česku fatálně míň než lidí, míní expert. Naplnili už skoro kapacitu krajiny, soudí ekolog
Bobr je velký stavitel

Plus

Bobra evropského se podařilo do Česka vrátit natolik úspěšně, že jeho počty působí velké problémy. Bobři fatálně narušují protipovodňové nebo rybniční hráze, ucpávají koryta vodních toků a likvidují dřeviny nebo zemědělské plodiny. Je potřeba zajistit jejich odlov a redukci, nebo se dá najít jiné řešení soužití bobra a člověka? V Pro a proti diskutují ekolog Jiří Šrámek a Aleš Vorel z České zemědělské univerzity v Praze.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se bude Karolína Koubová.

  • Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Škůdce nebo zvíře, které je potřeba chránit. Bobra evropského, který v minulosti už z české a moravské krajiny málem úplně zmizel, se sem podařilo úspěšně vrátit natolik úspěšně, že jeho návrat k současnosti působí velké problémy. Bobr, přezdívaný Ing. krajiny, který si přizpůsobuje svůj životní prostor podle sebe, se tak dostává do konfliktu s člověkem. Bobři fatálně naruší protipovodňové nebo rybniční hráze, ucpávají koryta vodních toků a likvidují dřeviny nebo zemědělské plodiny. V okolí rybníků a řek. Je potřeba zajistit jejich odlov a redukci, nebo se dá najít jiné řešení soužití bobra a člověka?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají