Jak to vidí...

David Storch: Jak chránit planetu, neví nikdo. Green Deal ovšem nejsou jen zákazy, ale i finanční podpora

Jak to vidí...

David Storch: Jak chránit planetu, neví nikdo. Green Deal ovšem nejsou jen zákazy, ale i finanční podpora
Mladé generaci není lhostejné, co se s naší planetou děje

Dvojka

Většina obyvatel České republiky se shodne na tom, že klima je třeba chránit. Plány Evropské unie, jak přejít na nízkouhlíkovou ekonomiku, zná ale podle průzkumu agentury STEM málokdo. Proč si lidé pod Green Dealem představují jenom zákazy? Ekolog David Storch v audiozáznamu ještě přiblíží vývoj v požárem poničeném Českém Švýcarsku a vysvětlí, jak se bránit světelnému znečištění.
David Storch, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pane Štorchu, uvidíme se opět v pravidelném čase, nikoliv hodinovém speciálu k hořícímu Národnímu parku České Švýcarsko, jak tomu bylo téměř přesně před dvěma měsíci. 1000 hasičů na severu Čech bojovali s plameny 20 dní. Až do konce roku chce správa parku některé části oblasti ponechat uzavřené. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková odvolala k 30. září ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle něj nedostatečně komunikoval s obcemi v průběhu krizového řízení. Jak se díváte na tu zkázu a všechno, co se dělo kolem s odstupem času těch dvou měsíců?

  • Poslední novinka je to odvolání ředitele. Ale o tom to je něco, o čem se v kuloárech mluvilo už docela dlouho, že to asi nastane, přičemž zrovna ten toto o odvolání je možná takový fenomén obětního beránka, protože není jasné, jestli opravdu jako vina byla na jeho, jako na jeho bedrech. A je dost pravděpodobné, že to je prostě jenom takový takové gesto ministerstva, že jaksi chce nějakou změnu. Nechci teď vůbec mluvit o tom, kdo udělal, co špatně. Věřím tomu, že k tomu odvolání byly i nějaké racionální důvody ve smyslu, že byla nějaká ne úplně fungující komunikace mezi národním parkem a obcemi. A mně přijde docela důležité spíš, co bude teď dál, protože je jasné, že jsme se docela hodně poučili, že prostě se stalo něco velikého.

  • Z toho hlediska to odvolání možná není úplně šťastné, protože pokud se někdo opravdu poučil, tak to byl právě ředitel Pavel Benda. Takže možná právě vy teď ty svoje, vlastně tu svojí zkušenost mohl dál aplikovat. V každém případě teď jsme v situaci, kdy se trošku uklidnila, uklidnili ty tlaky, uklidnili ty emoce a víme několik věcí. Za prvé ten požár byl opravdu velký a stál hodně peněz. To znamená, je to něco, co z toho ekonomického hlediska je určitě zásadní problém a lidé teď uvažují, jak tomu zamezit. Na druhou stranu víme, a tady je docela velká shoda mezi ekology, že z hlediska fungování přírody v tom národním parku to problém není a naopak to otvírá nové možnosti. V podstatě se stalo to, že tam vymizel na velké ploše smrk, který tam nepatřil. A teď se to prostředí bude zabydlovat novými organismy, které tam budou fungovat trošičku lépe.

Více z pořadu