Peníze a vliv

Zákon o lobbingu korupci neomezí, říká lobbista. Lepší než rezavým drátem do oka, oponuje Michálek

Peníze a vliv

Zákon o lobbingu korupci neomezí, říká lobbista. Lepší než rezavým drátem do oka, oponuje Michálek
Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek

Plus

V Česku se zatím nepodařilo přijmout pravidla pro lobbování, tedy ovlivňování politiků a úředníků ze strany určitých zájmových skupin firem a podnikatelů. Jejich jednání přitom může významně ovlivnit vznik zákonů a nejrůznějších státních předpisů. Jen za posledních 15 let už třikrát návrhy zákona o lobbování spadly pod stůl. Nyní je ve Sněmovně v pořadí čtvrtý pokus. A opět jsou proti návrhu značné výhrady.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už 15 let se v Česku nedaří přijmout pravidla pro lobbování, tedy prosazování zájmů různých profesních skupin v parlamentu či na státních úřadech. Zákon by měl přitom vyjasnit, kdo je lobbista do lobbovaný, a zavést má také povinnost evidovat a zveřejňovat obsah lobbistických schůzek. Cílem má být mimo jiné omezení prostoru pro korupci. Už čtvrtý návrh zákona o regulaci lobbingu se teď projednává ve sněmovně. Projde tentokrát a zmizí konečně z české lobbingu v scény postavičky, které stály modelem pro slavnou fiktivní postavu všemocného lobbisty Tondy Blaníka. Téma dnešního dílu. Našimi hosty budou poslanec za Piráty Jakub Michálek a lobbista, šéf asociace lobbingových agentur Václav Nekvapil. Od mikrofonu zdraví Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Lobbing a lobbista, lobbování atd.. Tady je poměrně v Čechách takové až téměř ošklivé slůvko. Je to pejorativní v tom významu, který vůbec mít nemá. Podstatě. Kdo je lobbista, tak je zločinec, zlobr a já nevím, jak dál. A to je podle mě špatně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají