Pro a proti

Ve vztahu k Číně musí EU a USA táhnout za jeden provaz, říká sinolog. EU nebude následovat konfrontační kurz USA, míní Zahradil

Pro a proti

Ve vztahu k Číně musí EU a USA táhnout za jeden provaz, říká sinolog. EU nebude následovat konfrontační kurz USA, míní Zahradil
Zleva francouzský prezident Emmanuel Macron, čínský prezident Si a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

Plus

Čínský prezident Si Ťin-pching ukončil evropskou cestu, během které navštívil Paříž, Bělehrad a Budapešť. Co přinesla? „Měla dva aspekty. Bezprostředně šlo o urovnání obchodních vztahů s Evropou, z dlouhodobého horizontu je v čínském zájmu štěpit jednotu Evropy a transatlantickou jednotu s USA,“ říká sinolog Martin Hála. Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) šlo o zmapování situace. „Čínský prezident si chytře vybral tři symbolické země,“ míní.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vás? Paříž, Bělehrad, Budapešť. To byly metropole, které během své týdenní evropské cesty navštívil čínský prezident Si Ťin-pching. Jak jeho návštěvu Evropy, na kterou se vydal po pěti letech, hodnotit. Pomohla stabilizovat vztahy s EU nebo i výběr zastávek čínského prezidenta ukazuje, že cílem Číny je především štěpit Evropu.

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Do vysílání zvu po telefonních linkách místopředsedu výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu Jana Zahradila z ODS. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu