Dvacet minut Radiožurnálu

Putinův režim Navalného zavraždil už jenom tím, že ho poslal na 19 let do trestanecké kolonie, je přesvědčen Pánek

Dvacet minut Radiožurnálu

Putinův režim Navalného zavraždil už jenom tím, že ho poslal na 19 let do trestanecké kolonie, je přesvědčen Pánek
Šimon Pánek

Radiožurnál

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl podle rodiny ještě o víkendu zcela v pořádku. Dnes vězeňská služba informovala o jeho smrti. Co jeho smrt pro svět znamená? Kdy a proč organizace Člověk v tísni musela opustit Rusko? A jak se v uplynulých dvou letech dařilo pomáhat Ukrajině? Vladimír Kroc se ptal spoluzakladatele a výkonného ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co pro svět to znamená smrt Alexeje Navalného? Jak účinná je naše podpora civilního obyvatelstva bojující Ukrajiny? Dokážeme dostat pomoc trpícím dřív, než bude pozdě? A jak můžeme vyjádřit naši podporu v den druhého výročí napadení této země Ruskem?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. Dobrý den. Dobrý den. Přiznám se, že se mi v úmyslu začít jinak, ale zasáhla nás zpráva o smrti Alexeje Navalného, hlavního Putinova odpůrce. Co podle vás smrt tohoto kritika Kremlu vypovídá o stavu ruského režimu?

  • Já bych řekl, že nevypovídá nic nového. Ten režim se takto chová dlouhodobě. Řada mrtvých je dlouhá. Novinářka Politkovská, Boris Němcov, spousta dalších lidí, kritiků, lidí z nevládních organizací. Ostatně Navalný jenom zázrakem přežil útok otrav otravným jedem Novičok, který na ní spáchala ruská tajná služba velmi velmi pravděpodobně na přímý příkaz Putina. Čili a on se vracel z Německa, kde se, kde se vyléčil nebo dal do pořádku po tom útoku tím Novičokem a vlastně věděl, že se vrací do vězení. Možná nevěděl, že se vrací do vězení, které mu bylo vyměřeno na 19 let. V trestanecké kolonii na severu Sibiře, kde je teď třeskutá zima. Jak bude vypadat lékařská zpráva a oficiální informace o úmrtí? Nevím pravděpodobně tak, že prostě se mu udělalo špatně a zemřel. To tak. Nakonec z Ruska, Sovětského svazu a znovu z Ruska známe. Nicméně Putinův režim Navalného vlastně zavraždil už jenom tím, že ho poslal na těch 19 let do té trestanecké kolonie.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají