Osobnost Plus

Bezpečnostní analytik Pojar: Ještě nejsme obranyschopní, ale ušli jsme pořádný kus cesty

Osobnost Plus

Bezpečnostní analytik Pojar: Ještě nejsme obranyschopní, ale ušli jsme pořádný kus cesty
Tomáš Pojar

Plus

Evropa procitá, začíná zbrojit a brzy přehodnotí i postoj ke Green Dealu, tvrdí bezpečnostní analytik a poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. „Některé země začnou brzy šlapat na brzdu, a to jak doma, tak i na celoevropské úrovni – a už se to částečně děje. Mašinérie je ale rozběhnutá a je to kolos, který bude velmi těžké zastavit. Samozřejmě je i otázka, nakolik by se měl zastavit úplně,“ říká v pořadu Osobnost Plus.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plus Evropa procitá, začíná zbrojit, měnit pohled na migraci a brzy přehodnotí i postoj ke Green Dealu, říká. Lidé i politici si podle něj uvědomují nebezpečí. Proto už konečně většina zemí dává dvě % výdajů HDP na obranu. A názory na migraci ve státech typu Dánska, Švédska, Nizozemska nebo Německa procházejí podle něj obrovskou proměnou. Poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar mým dnešním hostem. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den a hezký den z plusu přeje Barbora Tachecí.

  • Tak pane Pojare, máte už nějaké signály indicie, že by Evropa mohla změnit svůj postoj ke Green Dealu kvůli té situaci, v jaké jsme bezpečnostní?

  • Tak myslím, že těch signálů je celá řada. No, jsou to výsledky mnoha voleb v jednotlivých evropských zemích. Třeba ty volby holandské něco jasného ukázali, ale předtím i volby ve Švédsku, ty zemské volby v Německu ukazují, že se ten názor posouvá a vidíme to i na úrovni EU a názory to území jsou daleko střízlivější, než byly v minulosti a můžeme se bavit o tom, jestli dostatečně nebo ne. V koneckonců ta debata o tom euru sedm také ukázala, že že už pro mnohé stačilo a že mnozí již nechtějí šlapat dál na ten pedál.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají