Online Plus

Úspěch TikToku stál na doporučovacím algoritmu. Bude zajímavé sledovat, jak si povede bez něj, říká Koubský

Online Plus

Úspěch TikToku stál na doporučovacím algoritmu. Bude zajímavé sledovat, jak si povede bez něj, říká Koubský
Čínská sociální síť TikTok

Plus

Sociální síť TikTok v EU umožní uživatelům zapnout řazení příspěvků i bez doporučovacího algoritmu. Firma změnu oznámila na svém blogu. Jde o reakci na evropskou regulaci Akt o digitálních službách, která upravuje to, jak mají velké online platformy zacházet s nelegálním obsahem, jak mají moderovat příspěvky uživatelů, jak mají lidem vysvětlovat mechanismy algoritmického doporučování obsahu a další věci.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Normální klávesnice jako riziko pro hesla. Soudní verdikt o státní výzvě k zablokování webů, obavy z používání videohovoru pro trénování a já jí a sociální sítě v Evropě i bez doporučovat svých algoritmů. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. U mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide. Sociální síť TikTok v EU umožní uživatelům zapnout řazení příspěvků i bez doporučovat svého algoritmu. Firma změnu oznámila na svém blogu. Jde o reakci na evropskou regulaci. Akt o digitálních službách, která upravuje to, jak mají velké on-line platformy zacházet s nelegálním obsahem, jak mají moderovat příspěvky uživatelů, jak mají lidem vysvětlovat mechanismy algoritmického doporučování obsahu a další věci. TikTok kvůli nařízení zavede nové způsoby nahlašování možného nenávistného nebo nelegálního obsahu včetně možnosti, jak se autor nahlášeného příspěvku bude moci odvolat proti případné moderaci. Sociální síť také dá evropským uživatelům možnost vypnout v seznamu příspěvků personalizované doporučování. Videa se jím budou řídit čistě podle času jejich zveřejnění. Petře, o tom, že tedy akt o digitálních službách za chvilku tady začne platit vlastně ty velké platformy mají termín do konce srpna, aby je provedli. Ta opatření, která jim tedy toto nařízení ukládá. Tak my už jsme o tom našem pořadu mluvili. Teď tady máme reakce jedné konkrétní sociální sítě. Mě na tom opravdu nejvíc asi zaujalo to, že si člověk bude moci vypnout. Ten doporučoval i algoritmus, protože já o tom jsme taky v našem pořadu mluvili u TikToku. Ten doporučovat i algoritmus je asi velká část jeho úspěchu, protože dokáže opravdu uživatele přikovat k obrazovce k displeji telefonu na dlouhé hodiny. Co tedy na tuto ohlášenou změnu na TikToku, Petře, říkáš?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají