Online Plus

Konec algoritmů v EU? Meta kvůli evropské regulaci nabídne uživatelům možnost sledovat obsah i bez nich

Online Plus

Konec algoritmů v EU? Meta kvůli evropské regulaci nabídne uživatelům možnost sledovat obsah i bez nich
Meta

Plus

Další velká sociální média přicházejí se změnami, které musí zavést kvůli evropské regulaci Akt o digitálních službách. Společnost Meta oznámila, že evropským uživatelům nově nabídne možnost sledovat většinu obsahu na Facebooku či Instagramu bez toho, že by jim jej předvybíraly algoritmy. Jak již dříve zprovozněné chronologicky řazené příspěvky, tak i stejně řešené řazení krátkých videí reels, tzv. stories anebo výsledků vyhledávání.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zklamání z technologických revolucí, další změny na služby x autorské právo a umělá inteligence a sociální média dnes algoritmů je. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek on-line. Plus.

  • Samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. Na dálku přes internet vítám u mikrofonu našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide. Další velká sociální média přicházejí se změnami, které musí zavést kvůli evropské regulaci akt o digitálních službách. Společnost meta oznámila, že evropským uživatelům nabídne nově možnost sledovat většinu obsahu na Facebooku či Instagramu bez toho, že by jim jej před vybírali algoritmy jako už dříve zprovozněné chronologicky řazené obrazovce příspěvků. Také na Facebooku a Instagramu přibude také stejně řešené řazení krátkých videí řídil s nebo tzv. starý anebo výsledků vyhledávání. Uživatelům také přibudou nové možnosti, jak hlásit případný závadný obsah nebo se naopak odvolat proti tomu, když jim Facebook či Instagram nějaký příspěvek z mažou med. A také oznámila spuštění nástrojů, pomocí kterých budou moci akademické a výzkumné organizace zkoumat, jak Facebook či Instagram fungují. Organizace, které splní zatím neupřesněné podmínky, dostanou přístup ke knihovně veškerého veřejně dostupného obsahu, který se na těchto sítích sdílí. Petře, my jsme o něčem podobném mluvili před dvěma týdny u služby TikTok, která také oznámila vlastně poměrně podobné změny ve svém fungování. Všechno to opravdu vychází z toho, že teď do konce měsíce musí ty služby splnit požadavky aktu o digitálních službách, což je nařízení Evropské komise, které právě upravuje jejich fungování a to, jak vlastně musí třeba svým uživatelům vysvětlovat, jak fungují, že jim musí nabídnout právě například řazení příspěvků novou obsahu bez těch algoritmů a další věci. Na tom oznámení mety, tedy Facebooku a Instagramu asi moc překvapivého není, co? Myslíš?

  • Asi ne. Já jsem chtěl k tomu říct, že vlastně tady sdělujeme jako zprávu, jako jako aktualitu tu prostou skutečnost, že meta se chce řídit aktuálními evropskými zákony, což by mělo být úplná samozřejmost. A vypadalo to, že opravdu chce. A ono to vlastně trošičku překvapivé, protože tak dlouho provozovatele všech těchto sítí dávali najevo, že něco takového směšného jako evropské zákonodárství je nemůže rozházet, oni sjedou věci po svém. Že je vlastně překvapivé, že tak snadno a rychle se přizpůsobili všemu, co po nich toto zákon chce, si myslím, že velice rychle zjistí, že jim to vlastně nijak neškodí.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu