Pro a proti

Bianko šek pro NÚKIB, kritizuje nový kyberzákon zástupce mobilních operátorů

Pro a proti

Bianko šek pro NÚKIB, kritizuje nový kyberzákon zástupce mobilních operátorů
Vzniká nový zákon o kybernetické bezpečnosti (ilustrační snímek)

Plus

V Česku vzniká nový zákon o kybernetické bezpečnosti, jak požaduje evropská směrnice. Podle kritiků dává příliš velkou moc Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „Je to pro NÚKIB takový bianko šek, že bude mít obrovskou pravomoc,“ říká prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. „NÚKIB je garant, zajišťuje, že se bude dodržovat zákon,“ vysvětluje generální ředitel bezpečnostní společnosti APPSEC Adam Paclt.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Budeme nový zákon o kybernetické bezpečnosti v podobě, jak ho navrhuje NÚKIB. Implementaci do našeho práva sice vyžaduje evropská směrnice, návrh Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost ale podle kritiků především z řad mobilních operátorů je příliš přísný a dává úřadu příliš velkou moc. Je to pravda, nebo je za současného rozvoje umělé inteligence a rizika hybridních válek potřeba, aby měl stát silnější zbraň, jak ochránit citlivá data a kritickou infrastrukturu?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu vítám své dva hosty, Jiřího Grunda, prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí. Dobrý den. Dobrý den. Mým druhým hostem je Adam Paclt, generální ředitel bezpečnostní společnosti a písek. Dobrý den. Dobrý den. Do vysílání jsme zvali i představitelé NÚKIBu. Bohužel naše pozvání nevyužili. Ale vítám oba pány, takže se ptám pana Paclta. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti vzniká především kvůli té nutnosti převést zmiňovanou evropskou bezpečnostní směrnici NDS dva. Můžete, prosím, jen na úvod stručně a jednoduše přiblížit, oč v ní jde?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají