Online Plus

Umělá inteligence CICERO dokáže porazit člověka ve strategické hře Diplomacy. Je to pro AI velký milník, říká Koubský

Online Plus

Umělá inteligence CICERO dokáže porazit člověka ve strategické hře Diplomacy. Je to pro AI velký milník, říká Koubský
Gamer, počítačová hra, hráč, ilustrační

Plus

Den, kdy umělá inteligence porazila člověka v šachách, byl pro lidstvo velkým milníkem. Nyní systém založený na strojovém učení dosáhl nad lidmi dalšího vítězství. Aplikace umělé inteligence Cicero, kterou vyvinula firma Meta dokáže lidské hráče porazit v online verzi strategické hry Diplomacy. Stane se toto nové vítězství technologie nad člověkem dalším milníkem?
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Roboti, kteří umí stavět a replikovat, se, umělá inteligence vítězící nad člověkem v diplomacii, robotické taxíky nebo evropský družicový systém. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já samozřejmě na dálku, přes internet vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Evropa vybuduje vlastní družicový systém. Členským státům EU má poskytnout možnost vysoce zabezpečené komunikace a běžným uživatelům cenově dostupné připojení k internetu. Na záměru se předběžně shodl Evropský parlament s Radou EU. Konstelace nazvaná Iris dvě má být záložním komunikačním řešením například pro situace, kdy bude pozemní komunikace přerušena přírodními katastrofami nebo kybernetickými útoky. Komunikace přitom má být podle záměrů zabezpečena kryptografickým i klíči založenými na kvantové kryptografii. Satelity mají také umožnit soukromým operátorům poskytovat širokopásmové připojení k internetu na komerčním základě. Vývoj má proběhnout ve spolupráci evropských kosmických agentur se soukromými firmami. Evropa na něj plánuje vynaložit dvě miliardy 400 milionů eur, v přepočtu tedy skoro 60 miliard korun. Petře, o tomto záměru se už nějakou dobu debatuje. Teď tady máme nějakou základní politickou shodu, která ještě bude muset být tedy potvrzena přímo třeba hlasováním právě v Evropském parlamentu a dalšími kroky. Ale vypadá to, že takový malý evropský Starlink je vlastně na cestě. Dává smysl, aby si Evropa budovala vlastní družicový systém, když třeba může využívat systémy americké například jako systémy našich spojenců apod.?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají