Dvacet minut Radiožurnálu

Umělá inteligence změní chod společnosti. Firmy vyvíjejí černé skříňky, do kterých samy nevidí, říká odborník

Dvacet minut Radiožurnálu

Umělá inteligence změní chod společnosti. Firmy vyvíjejí černé skříňky, do kterých samy nevidí, říká odborník
Umělá inteligence napomáhá člověku vyplnit formulář (ilustrační foto)

Radiožurnál

Signatáři jako Elon Musk nebo Steve Wozniak vyzývají v petici vývojáře, aby dočasně pozastavili práci na systémech umělé inteligence. Proč půlroční pauzu požadují a bude stačit k tomu, aby zastavila překotný technologický vývoj? Jaká rizika umělá inteligence představuje například na trhu práce? Vladimír Kroc se ptal Víta Janiše z Mendelovy univerzity, jednoho z českých signatářů výzvy. 
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozvoj umělé inteligence přešel z rukou vědců k vývojářům velkých technologických společností, což může být nebezpečné. Podle stovek akademiků a odborníků na informační technologie je na čase pokrok umělé inteligence pozdržet. Co by se při jejím prudkém a nekontrolovaném vývoji mohlo stát?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je Vít Janiš z Mendelovy univerzity v Brně, jeden z českých signatářů výzvy podepsané mimo jiné Jelen Muskem s týmem o s nějakými dalšími osobnostmi. Zdravím vás do brněnského studia ČRo. Dobrý den.

  • Dobrý den a děkuji za pozvání.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají