Online Plus

Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci právně neprůstřelným způsobem je nemožné, soudí Koubský

Online Plus

Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci právně neprůstřelným způsobem je nemožné, soudí Koubský
Fake news, dezinformace, ilustrační

Plus

Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby než speciálním zákonem.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Debaty o zákonu proti dezinformacím. Donald Trump opět na YouTube. Investice vozili do odpovědné já a umělá inteligence všude kolem. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • Já samozřejmě na dálku, přes internet. U mikrofonu vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Poslední dobou není dne, který by nepřinesl nějakou novinku ohledně umělé inteligence a velkých jazykových modelů. Tento týden spustil Google veřejný test své konverzační a já jí bard, i když zatím jen pro uživatele ve Spojených státech a ve Velké Británii. Herní studio by soft oznámilo, že využívá i já ji nástroj k růstu, Rajtr k psaní textů pro postavy ve videohrách a Microsoft oznámil zatím neveřejný test začlenění já ji technologií do balíku kancelářských aplikací. Ward podle něj má v budoucnu například sám psát texty na základě dat z přiložených souborů. Jak z cel, bude automaticky analyzovat data z tabulek. Outlook se řadí e-maily podle důležitosti a navrhne na ně odpovědi a PowerPointu sám na základě textového zadání vytvoří prezentaci. Zatím není jasné, zda budou AI funkce zdarma, nebo se za ně bude platit v roce. Říkal jsem si, že bychom opravdu mohli vždycky to o dění kolem jazykových modelů a já ji generátorů zmínit takto souhrnně na úvod našeho pořadu, protože těch zpráv je v poslední době tolik, že bychom jinak nemluvili asi o ničem jiném. Takže tolik takový malý souhrn, aspoň malá ukázka toho, co se v posledních dnech událo. Já bych se možná zastavil pro začátek u toho Bardu barda. Vlastně nevím, jak se to asi v češtině bude skloňovat, jaký rod ta umělá inteligence má? Konverzační systém bard od Googlu je zatím tedy dostupný testerům jen ve Spojených státech a Velké Británii. Dá se k němu tedy dostat i z Česka? Určitým způsobem. Ale já jsem to osobně tedy nezkoušel. Co ty? Měl jsi třeba příležitost barda vyzkoušet?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu