Online Plus

Francie chce během olympiády do ulic nasadit kamery rozpoznávající podezřelé chování. Stojí to za zásah do soukromí?

Online Plus

Francie chce během olympiády do ulic nasadit kamery rozpoznávající podezřelé chování. Stojí to za zásah do soukromí?
bezpečností kamery (ilustrační foto)

Plus

Francie se začala připravovat na letní olympiádu, která v zemi proběhne v roce 2024. Součástí bezpečnostních opatření mají být chytré kamerové systémy vybavené softwarem na rozpoznávání obrazu. Ty mají v reálném čase sledovat dění v ulicích Paříže a automaticky upozorňovat na podezřelé chování lidí, a to například na osamoceně položená zavazadla, vznik davové paniky a dalších rizikových situací.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dávat články napsané umělou inteligencí se nemusí vyplatit. Já i autory se snaží odhalit nové aplikace. Francie chce při olympiádě nasadit do ulic chytré kamery. Ta státní weby v Česku opouštějí. Komerční analytické nástroje. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě i dnes přes internet. Vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Některé české vládní weby přestali využívat komerční nástroje na analýzu návštěvnosti. Hojně používaný systém Google analytik se nahradily otevřeným systémem a tomu, který ne odesílá data třetím stranám. Na svém twitterovém účtu to oznámil státní IT podnik NAKIT. Změna se má týkat například portálu občana a dalších webů na doméně kov. CZ. Používání komerčních nástrojů kritizovalo například sdružení Iuridicum Remedium, podle kterého mohou odesílat data o chování uživatelů na své servery mimo Evropu. Na problém upozornil před dvěma lety také server iROZHLAS, který napsal o tom, že se komerční analytické nástroje používají v systému na rezervace k očkování proti COVIDu open source systémy. Tomu se dá provozovat přímo na serverech provozovatele služby, takže se data nikam neodesílají. Petře, já možná jenom trošku rozvedu to, že před těmi dvěma lety iROZHLAS psal vlastně o tom, že se kvůli chybě v rezervačním systému soukromé firmy, který právě ministerstvo zdravotnictví využívalo, předávala rodná čísla dokonce prostřednictvím webové adresy, a tím pádem je nástroj Googlu pro analýzu návštěvnosti automaticky sbíral a ukládal. Ministerstvo potom ta data z toho úkolu nějakým způsobem nechalo smazat. Samozřejmě. Tak to jenom. Připomenutí vlastně, proč se o té o tomto tématu začalo někdy před těmi dvěma lety více mluvit, ale teď jsme o dva roky později tedy a máme tady nějakou první vlaštovku, kdy NAKIT opravdu oznámil, že aspoň na některých ne zatím tedy těch státních webech se už ty komerční analytické nástroje používat nebudou a nasadil se tam tento open source systém, který provozuje se tedy na serverech států a tím pádem se ta data nikam neposílají. Je vlastně vůbec důležité, aby státní weby nepoužívaly ty komerční analytické nástroje?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají