Online Plus

Francie chce omezit sdílení fotografií dětí jejich rodiči na internetu. Do parlamentu doputoval návrh zákona, který se nyní bude projednávat

Online Plus

Francie chce omezit sdílení fotografií dětí jejich rodiči na internetu. Do parlamentu doputoval návrh zákona, který se nyní bude projednávat
Pedofilie (ilustrační foto)

Plus

Francouzští zákonodárci projednávají návrh zákona, který by měl ochránit děti před rodiči, kteří na internetu sdílejí příliš mnoho jejich fotografií. O návrhu napsal francouzský deník Le Monde. Zákon má zahrnout ochranu soukromí dítěte mezi povinnosti rodičů. Potomci by zároveň měli mít právo do zveřejňování svých snímků mluvit, a to na úrovni, kterou umožňuje jejich věk a zralost.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hrana dětí před rodiči, kteří přehnaně sdílejí jejich fotky. Konec úložiště Hell spájí oficiální varování před TikTokem a první velké volby, které proběhly většinový on-line. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě u mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. V Estonsku proběhly parlamentní volby, které přinesly jeden zajímavý internetový rekord. Poprvé v nich více než polovina zúčastněných voličů, celkem 51 %, dala svůj hlas prostřednictvím on-line systému. V absolutních číslech je rozdíl malý. Z celkového počtu 615000 hlasů jich Estonci odevzdali 301000 na papírových lístcích a 313000 přes internet. Elektronicky mohou občané Estonska volit šest dní před dnem voleb a lhůta končí den před ním, pokud odevzdají hlas jak elektronicky, tak na papírovém lístku, počítá se vždy papírový hlas a ten digitální se anuluje. Nezáleží přitom na tom, který z hlasů voličů odevzdal jako první. Takových případů se v aktuálních volbách vyskytlo celkem 1329. V Česku se zatím o zavedení elektronického hlasování neuvažuje. Současná vláda chce zavést jen korespondenční hlasování pro občany žijící v zahraničí. Petře, docela zajímavý příklad toho, že volby se dají uspořádat i vlastně opravdu většinově on-line. Estonsko je známý příklad země, která se do těch digitálních technologií vrhla opravdu po hlavě, je vždycky dáváno jako příklad opravdu země, která se v těch technologiích orientuje. Lidé tam mohou většinu věcí řešit právě on-line. A teď se povedlo tedy Estoncům také možná poprvé na světě, pokud tedy vím, uspořádat velké parlamentní volby tak, že v nich většina lidí hlasovala přes internet. Myslíš, že bychom měli usilovat o to, aby třeba i v Česku se vlastně ty on-line volby v nějakým způsobem zavedli a prosadili?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají