Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Ceny realit klesly. Krize ale na dveře neklepe

Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Ceny realit klesly. Krize ale na dveře neklepe
Sídliště Labská kotlina II. Detail pavlačového průčelí

Plus

Nastalo to, co všichni očekávali. Realitní trh v Česku se přehřál. A nyní se čeká na okamžik, kdy se trend otočí. Opatrně se o budoucím poklesu cen realit začalo mluvit loni po nárůstu inflace. Příliv ukrajinských uprchlíků ale zvýšil poptávku po pronájmech, která jinak během pandemie covidu utrpěla. To pomohlo očekávaný pokles cen zastavit.
Tereza Zavadilová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nastalo to, co všichni očekávali. Realitní trh v Česku se přehřál a nyní se čeká na okamžik, kdy se trend otočí. Opatrně se o budoucím poklesu cen realit začalo mluvit vloni po nárůstu inflace. Příliv ukrajinských uprchlíků ale zvýšil poptávku po pronájmech, která jinak během pandemie COVIDu utrpěla. To pomohlo očekávaný pokles cen zastavit. Nyní už jsou nová čísla neúprosná. Ceny bytů propadly o desetinu a ne klesly jen ceny bytů ve staré zástavbě. Zlevňovat začali i developeři. Přesto jsou ceny bytů a domů v Česku stále velmi vysoké a pro velkou část populace nedosažitelné. Za osmdesátimetrový byt tři + jedna v Praze by zájemce zaplatil stále zhruba 10 milionů korun a v regionech šest a půl. Splátka hypotéky v prvním případě je bratru 60000 korun měsíčně a banka bude požadovat složit 2 miliony cash. A na to rozhodně mladé rodiny, které o bydlení ve vlastním začínají uvažovat, rozhodně nemají. A nejsou sami. Cena bytů se v posledních šesti letech zhruba zdvojnásobila, zatímco průměrná mzda vzrostla o třetinu. Dostupnost bydlení se tedy výrazně zhoršila. Že se ceny nemovitostí odtrhli od reality, dokládá také to, že nájem u zmíněného pražského tři + jedna bude proti splátce hypotéky asi tak poloviční. Navíc téměř zamrzl trh s hypotékami. Ten v roce 2021 prožil rekordní rok, kdy se během jednoho měsíce prodaly nové hypotéky v objemu přes 50 miliard korun. Současná realita je někde na úrovni 7, 8 miliard měsíčně. Většinou jde o refinancování hypoték existujících hypotékách je přitom běžně představují polovinu kupců dneska, ani ne pětinu. Česko není jedinou zemí, kde ceny realit kvůli vysoké inflaci i jistému obratu ekonomického cyklu klesají. Pokles hlásí statistici ve Spojených státech, Kanadě i Austrálii. Podle Eurostatu nemovitosti zlevnily ve 14 zemích EU, nejvíce ve Švédsku, které zažijí má už přímo realitní krizi. Vysoká inflace, která vede centrální banky ke zvyšování sazeb, totiž způsobuje to, že klesají výnosy nemovitostí v porovnání s bezrizikovým - i třeba na spořicích účtech či státních dluhopisech. Institucionálním investorům se pak nevyplatí v nemovitostech vázat peníze. Zatímco zdražující nemovitosti jsou především sociální problém, prudký propad cen realit může být velká potíž ekonomicky zástavby pak nepokrývají hodnotu nemovitostí. Banky přestanou půjčovat developerům a stavebním firmám a hospodářství klesne. Takto realitní krize v roce 2008 odstartovala celkovou krizi ekonomickou. Tak zle ale nebude. Mírný pokles cen nemovitostí Česku jedině prospěje. Lidé z realitního trhu soudí, že Češi čekají na pokles úrokových sazeb a hypotéky se zase rozjedou. S nimi i poptávka a ceny nemovitostí. Dlouhodobě vyladit dostupnost bydlení tak bude zase na politicích.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají