Jak to vidí...

Lukáš Kovanda: Ježíšek bude letos chudší. Peněz je méně. Ta pravá zkouška ale přijde až příští rok

Jak to vidí...

Lukáš Kovanda: Ježíšek bude letos chudší. Peněz je méně. Ta pravá zkouška ale přijde až příští rok
Smutné dítě u vánočního stromečku rozbaluje dárky

Dvojka

Ceny všeho stoupají a reálné mzdy po zahrnutí inflace dál klesají. Stejně jako letos, tak i příští rok půjde o nejvýraznější propad životní úrovně v dosavadní historii České republiky. Jak se budou dál reálné mzdy vyvíjet? Dokáže něco propad zastavit? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaký je potenciál růstu čínské ekonomiky, i to, proč Maďaři jeli tankovat na Slovensko.
Lukáš Kovanda, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Reálná mzda v ČR po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 desetin %. Nominálně se průměrná mzda zvýšila o 6,1 desetinu % na 39858 korun. V hrubém tedy zaměstnanci dostávali v průměru o 2295 korun více než před rokem, nicméně spotřebitelské ceny v uvedeném období stouply o 17,6 desetin %. Reálně tedy výdělek klesl. Údaje zveřejnil český statistický úřad. Pane Kovando, lze odhadnout, jak se bude dál vyvíjet reálná mzda nebo také, co zastaví ten propad mezd?

  • Reálná mzda se bude vyvíjet neblaze nepříznivě, protože za celý letošní rok očekáváme její propad o zhruba devět %, což je historicky zcela ojedinělé, rekordní číslo, tak to reálné výdělky v historii ČR nikdy nepadaly a to znamená citelné zhoršování životní úrovně. Ta naše životní úroveň se vrací tímto někam na úroveň roku 2017. Takže zase možná to nezní takto až katastroficky, jako když se řekne, že to největší propad té životní úrovně v tom meziročním sledování. Ano, ale je to vlastně návrat do roku 2017 a myslím si, že řada lidí by uznala, že v roce 2017 jsme se až tak nějak špatně zase neměli, tudíž je to třeba brát i z této perspektivy. Nicméně ten pokles reálných mezd nastane i v příštím roce. Připomeňme, že dosud nejvýraznější pokles reálných mezd nastal v historii ČR po roce, tedy 993 v roce 2013, kdy reálné mzdy klesly o půldruhého %. Takže jestliže to letos bude o devět %, tak je to šestinásobek toho dosud nejhoršího roku. A jestliže v příštím roce to budou třeba tři %, tak to stále je dvojnásobek toho co zatím nejhoršího roku. Takže když se to tak tak to sčítá, tak už je to opravdu znatelný nepříznivý zásah do našich peněženek, protože reálné chudnutí opravdu znamená to, co to znamená. To znamená Hamé reálně méně peněz, respektive i když třeba mzdy narostou, tak ceny v ekonomice rostou ještě daleko rychleji, takže si toho stejně koupíme.

  • Znatelně méně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají