Názory a argumenty

Ondřej Soukup: Henry Kissinger a Rusko

Názory a argumenty

Ondřej Soukup: Henry Kissinger a Rusko
Henry Kissinger a Vladimir Putin v Moskvě v roce 2017

Plus

„Ze života odešel význačný diplomat, moudrý a dalekozraký státník, který byl oprávněně respektován po dlouhá desetiletí na celém světě. Se jménem Henryho Kissingera je neodmyslitelně spjata pragmatická zahraničně politická linka, díky které se ve své době podařilo dosáhnout snížení mezinárodního napětí a domluvit mimořádně důležité sovětsko-americké dohody, které vedly k posílení globální bezpečnosti.
Ondřej Soukup

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ze života odešel význačný diplomat, moudrý a dalekozrakých státník, který byl oprávněně respektován pro dlouhá desetiletí na celém světě. Se jménem Henryho Kissingera je neodmyslitelně spjata pragmatická zahraniční politická linka, díky které se ve své době podařilo dosáhnout snížení mezinárodního napětí, domluvit mimořádně důležité sovětskou americké dohody, které vedly k posílení globální bezpečnosti. Měl jsem nejednou příležitost se osobně bavit s tímto hlubokým a neobvyklým člověkem a jednoznačně mi na něj zůstanou jen ty nejsvětlejší vzpomínky. Tak toto stojí v telegramu, který Kislingerové vdově poslal ruský prezident Vladimir Putin. Není divu. Henry Kissinger byl zjevně jeho oblíbený myslitele a pravidelně si ho zvali do Kremlu, ať již na veřejné či soukromé akce. Putinovi velmi konvenovala Kislingerová představa o politice coby souboji velmocí, ve kterém hrají roli jiní, ekonomická a vojenská síla a nikoli nějaké hodnoty. A pokud je to potřeba, tak podpora nějakého vojenského převratu, bombardování civilního obyvatelstva není problém. Tedy alespoň takto si Vladimir Putin vykládal svržení chilského prezidenta, ale jen jde ho, nebo bombardování Kambodže, kde zahynuly stovky 1000 nevinných obětí, což jsou věci, které k Singerovi nemůže hlavně světová levice dodnes odpustit. Vladimir Putin to ovšem považuje za věci, které jsem naprosto v pořádku. A pokud ho někdo kritizuje za masakr je třeba Čečenců, tak je to jen pokrytec, protože takové věci přece velmoci dělávají. Jedním z hlavních akademických zájmu Henryho Kissingera byl vídeňský kongres roku 1815, kdy se tehdejší evropské velmoci dohodly udržovat mír po trojím rozdělení Polska, říká hostům. Koncert velmocí. To je jistě i krajině lákavá představa pro Vladimira Putina. Ten by byl nejradši, kdyby se dohodu s Washingtonem, Londýnem, možná i Berlínem a Paříží a nemusel se zabývat zájmy podle něj nepodstatných státům jako Česko nebo Ukrajiny. Jenže tyto časy jsou pryč a ostatně právě Henry Kissinger na to často upozorňoval. Současně ale varoval, že budovat mezinárodní systém založený na hodnotách bez dostatečné vojenské síly je holý nesmysl, což díky Vladimiru Putinovi a jeho vpádu na Ukrajinu už víme také.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají