Názory a argumenty

Martin Fendrych: Mirek Topolánek hloubí příkop mezi starými a mladými

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Mirek Topolánek hloubí příkop mezi starými a mladými
Mirek Topolánek na 30.sjezdu ODS

Plus

Často slyšíme, jak je česká společnost rozdělená, napětí roste, klid je pryč. Přou se opoziční politici s vládními, útočí na sebe proruští aktivisté s demokraty. Sledujeme taky výpady starých proti mladým.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Často slyšíme, že česká společnost rozdělená. Napětí roste, klid je pryč. Přou se opoziční politici s vládními, útočí na sebe proruští aktivisté s demokraty. Sledujeme taky výpady starých proti mladým. Po 17. listopadu jsem zveřejnil text nazvaný univerzity za klima. Navazují na listopad 1989. Chtějí kapitalismus s lidskou tváří, popsala jsem a částečně kritizoval požadavky stávkujících studentů na síti x na článek zareagoval expremiér Mirek Topolánek. Napsal univerzity za klima možná navazují na Meinlovu a půl Potovu mládež nebo na pro palestinskou aktivistku Gretu. Zelený fašismus nemá se 17. listopadem nic společného. Bylo to mimořádně sprosté. Za vlády Pol Pota byly zabity více než 2 miliony Kambodžanů. Mao Ce-tung zahubil okolo 70 milionů lidí. Spolu se Stalinem a Hitlerem patří ke třem nejkrutějším diktátorům historie. Napsat, že na ně navazují univerzity za klima je zlý blábol. Na Topolánka zareagoval novinář Jan Moláček. Napsal, že nemůže být žádná pochybnost, na koho navazuje expremiér. A přidal video s projevem Miroslava Štěpána, tajemníka městského výboru KSČ v Praze, který pronesl v ČKD 23. listopadu 1989. Štěpán tehdy řekl, že v žádné zemi, ani v rozvojové, ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident Moláček srovnal Topolánka se Štěpánem, který se postavil proti studentům ze 17. listopadu 1989. Moláčka zato peskoval exministr Miroslav Kalousek. Přirovnávat jednoho z významných demokratických politiků ke Štěpánovi prý může jen ideově zaťatý a neobjektivní fanatik. Kalousek peskoval novináře, ale vůbec mu nevadilo, že Topolánek postavil studenty z univerzit za klima do jedné řady s nejhoršími masovými vrahy historie. Předvedl kolegiální slepotu a postavil se proti dnešním studentům a jejich představám o světě, o planetě. Univerzity za klima nechtějí žádnou totalitu, žádné vraždění a skutečně na studenty z roku 89 navazují. I oni tehdy stávkovali také za lepší životní prostředí. Topolánek zřejmě vůbec nezná požadavky dnešních studentů, které nijak nevybočují z českého právního systému. Jen prostě nesnáší ekologicky smýšlející mladé lidi a nadává jim do zelených fašistů. Smutné, že toto byl premiér. Přispívá k rozkolu ve společnosti, manipuluje s představami mladých lidí, uráží a je příznačné, že ho podporuje další bývalý člen vlády Kalousek, který ochotně přehledného surovost jeho faul vůči stávkujícím studentům. Celé je to součást veřejné debaty. Vidíme zarážející nesoudnost dnešních elit, neschopnost vnímat jiné hlasy. Přitom nešlo o střet opoziční SPD, či ano s vládními podporovateli, ale o střet lidí, kteří se považují za kované demokraty. Není divu, že jsme rozbitá společnost.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu