Jak to vidí...

Politický geograf: Doba, kdy se problémy řešily smírnou cestou, je pryč. Pokušení používat sílu roste

Jak to vidí...

Politický geograf: Doba, kdy se problémy řešily smírnou cestou, je pryč. Pokušení používat sílu roste
Putin se v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Dvojka

Podle prezidenta Petra Pavla musí diplomacie vždy předcházet vojenskému řešení. Na konferenci Diplomacie a bezpečnost v Černínském paláci tak reagoval na znepokojivé rozkolísání mezinárodního řádu. „Situace se zhoršuje. Nemělo by nás to ale překvapovat vzhledem k tomu, jak se proměnily vztahy mezi hráči,“ reaguje politický geograf Michael Romancov. Jaká je šance pootevřená stavidla zavřít? Spoléhá Evropa na americký deštník? A jaký je apetit Kremlu?
Michael Romancov, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Podle prezidenta Petra Pavla je rozkolísání mezinárodního řádu patrné téměř všude. Řekl to včera na konferenci diplomacie a bezpečnost v Černínském paláci. Podle něj se probouzejí zamrzlé konflikty, například na Kavkaze, znepokojující jsou i vojenské převraty v Africe. Diplomacie musí podle prezidenta vždy předcházet vojenskému řešení. Děje se tak, pane Romancove, jak vůbec vnímáte tu geopolitickou situaci jako politický geograf?

  • Já myslím, že to situace se objektivně zhoršuje, což je ale věc, která by nás neměla příliš překvapit vzhledem k tomu, jakým způsobem se proměňuje způsob komunikace, je a vůbec jako nastavení fungování systému mezinárodních vztahů. Ti nejsilnější hráči, primárně se to týká samozřejmě Spojených států, Ruska a Číny, v menší míře se to týká Francie a Británie. To je teda ta klasická pětka stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tak jejich vzájemné vztahy jsou momentálně buďto vysloveně špatné, to jsou ty západní státy versus Rusko. Velmi napjaté to jsou vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. A to všechno vede k tomu. Může i všichni ostatní v systému mezinárodních vztahů zbystří, protože ta doba, kdy se ti silní navzdory existujícím problémům byli schopni spolu racionálně bavit, kdy dávali najevo, že mají vůli spolupracovat třeba prostřednictvím toho, že byly uzavírány různé smlouvy, které zefektivňovaly kontrol u existujících zbrojních systémů, měli zájem snižovat, řekněme počty těch strategických zbraní atd., tak teď vidíme přesný opak. Ty smlouvy se vypovídají, od těch smluv se odstupuje jednostranně. Mezi Ruskem a Ukrajinou je otevřená válka mezi Ruskem a západem je a to konto, v uvozovkách ta válka sankční a to všechno jaksi dopadá na celý systém mezinárodních vztahů a každý, kdo má nějaký problém, o němž se domnívá, že je realizovatelný prostřednictvím použití síly, tak samozřejmě v takovém nastavení to pokušení jednostranně použít sílu prostě stoupá. Typickým příkladem může být Ázerbájdžán vůči Arménii.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají