Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Několik životů Jaroslava Šedivého

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Několik životů Jaroslava Šedivého
Zemřel bývalý ministr zahraničí Jaroslav Šedivý

Plus

"Říká se, že politika je umění možného. Moc rád tuto floskuli nemám, je to chytrá výmluva pro ty, kteří se nechtějí příliš snažit." Napsal v jedné ze svých osmi knih Jaroslav Šedivý. Byť ihned dodal, že zahraniční politika "nutně vychází z právní základny, ale pak se pohybuje nad ní, ve sféře kompromisů, respektive přijatelných řešení."
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Říká se, že politika je umění možného. Moc rád tuto floskuli nemám. Je to chytrá výmluva pro ty, kteří se nechtějí příliš snažit, napsal v jedné ze svých osmi knih Jaroslav Šedivý, byť ihned dodal, že zahraniční politika nutně vychází z právní základny, ale pak se pohybuje nad ní ve sféře kompromisů, respektive přijatelných řešení coby poradce ministra Dienstbiera. V překotném prvém období naprosté otočky naší zahraniční orientace se historik a diplomat Šedivý před každým přijatelným řešením vždy také nejprve snažil neúnavně a vynalézavě. Například při mimořádně citlivém rokování o odchodu mohutného vojenského kontingentu, který si sovětská strana představovala etapově rozložený do řady let a kdy tuzemský tým dosáhl až zázračně rychlé dohody už v únoru 1990 anebo při neméně třaskavé přípravě na demontáže Varšavské smlouvy. Následně pak Šedivý léta působil jako ambasador v Paříži, Bruselu a Berlínu a mezi tím řídil několik měsíců Černínský palác. Svým způsobem to vše bylo pro Šedivého cosi jako druhý život, neboť po srpnu 1968 z Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii vyhození, vědecký pracovník, pak za údajné vyzrazování státních tajemství vězení a nakonec celých 17 let míč oken odcházel krátce před koncem totality do předčasného důchodu s tím, že si snad v perestrojkovém oteplení bude moci aspoň částečně opět věnovat bádání a publikační činnosti. A pak se náhle ocitl v centru převratného dění, pro které byl ovšem vybaven značnou erudici, životními zkušenostmi i energií a rázností, již bylo třeba při větrání 40 let zatuchajícího Černínského paláce spojené s rozsáhlými personálními obměnami, již bylo třeba při větrání 40 let zatuchajícího Černínského paláce spojeného s rozsáhlými personálními obměnami. A sníš o 20 let dřív předtím během Pražského jara veřejně kritizoval podle něho příliš opatrnou zahraniční politiku. Samozřejmě směrem k Sovětskému svazu, kterému se ale i ta mírnější varianta jevila příliš a demonstroval to výmluvně 21. srpna během husákovské éry manuální pracovník Šedivý ovšem vydal pod jmény nebojácných přátel knihy o děkabristické povstání a o postavách m. Nechá a Napoleona přál rozhlasové hry, publikoval studie v zahraničních odborných periodikách a z jeho poznatků čističe oken mimochodem čerpal částečně inspirací k některým momentům románu Nesnesitelná lehkost bytí celoživotní přítel Milan Kundera, který také jeden jeho už polistopadový zážitek užil i v knize pomalost. Sám Šedivý se později v několika pracích ohlížel za dráhou i údělem diplomata i za celým životem. A posledním titulem osudné spojenectví 2015 se vrátil k tématu své někdejší dizertační práce mapující Česko sovětské vztahy na počátku 20. let, tentokrát ovšem se záběrem až po únoru 1948, což je dnes bohužel dost aktuální a varovné čtení. Jaroslav Šedivý zemřel 28. ledna ve věku 93 let, krátce poté, co ještě podle svého přání stihl hodit volební lístek.

Ostatní také poslouchají