Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Křest jako řemen

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Křest jako řemen
Křest knihy Spiknutí v Arcibiskupském paláci v Praze. Zleva autoři knihy Luboš Procházka a Radim Panenka, bývalý prezident Miloš Zeman, herečka Jiřina Bohdalová a kardinál Dominik Duka

Plus

Původně to vypadalo jenom jako bizarní sešlost na bizarním místě z bizarního důvodu. Nicméně věc záhy vzbudila nebývalý rozruch v pobouřených řadách katolické církve.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Původně to vypadalo jenom jako bizarní sešlost na bizarní místě. Z bizarního důvodu nicméně věc záhy vzbudila nebývalý rozruch v pobouřených řadách katolické církve. Jde o křest knihy širší veřejnosti neznámých novinářů Luboše Procházky a Radima Panenky. Spiknutí s podtitulem pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR, který minulý týden proběhl na Hradčanské půdě arcibiskupského paláce za přítomnosti částečně očekávatelných a částečně překvapivých hostů. Popisuje se v ní i s velmi specifického úhlu pohledu několik týdnů z podzimu roku 2021, kdy byl v Ústřední vojenské nemocnici hospitalizován tehdejší prezident Miloš Zeman. A podle jeho slov se jedná o hlubokou analýzu politického hyenismu, kterého se zřejmě měli dopustit v úzké součinnosti s osobami ve vedení nemocnice muži, jejichž menší fotografie nad nimi se tyčí exprezidentova, jsou na obálce. Ředitel BIS Koudelka, předseda Senátu Vystrčil, senátor Fischer a nynější premiér Fiala ve svorné, avšak marné snaze zbavit hlavu státu funkce. Sama absurdita takové konstrukce, do níž by ovšem musel být správně zahrnut i tehdejší premiér Babiš, protože podle všeho teprve on dal při zděšené návštěvě v Lánech podnět k okamžitému odvazu prezidenta ve vážném stavu do spolu spiklenecké ÚVN by však část katolických kruhů asi tolik nevzrušila, ale vadí jim značně, že arcibiskupský palác poskytl prostor k prezentaci konspirace a dezinformací. A že se tak navíc stalo v sále komunisty perzekvované ho kardinála Berana za přítomnosti nynější komunistické předsedkyně konečné a ovšem i dalších osob, kupříkladu odsouzeného bývalého šéfa lánské lesní správy Baláka, exkancléř Mynáře, poslance SPD Foldyny nebo paní Bobošíkové naposled do voleb kandidující za Volný blok. A nechápou, jak mohl knihu posvětit emeritní arcibiskup Duka, dokonce autor předmluvy, v níž mluví o dokladu hlubokého morálního úpadku společnosti, již ale podle nich ztělesňuje právě Zeman. A ostře se distancují od slavnosti, na které mimo jiné nechyběla Jiřina Bohdalová. Vedle Zemana sedící a navíc pějící píseň za klavírního doprovodu. V časech krachu svého podnikání náhle víru naleznu všeho Jiřího Hoška anebo Jiří Paroubek, kterého by po zážitku z vraždy při křtu své vlastní knihy člověk na podobné akci spíš nečekal. Ostatní hosty, jak výše řečeno, vesměs nepřekvapivé, lze spatřit listováním ve fotogaleriích na internetu. Je to svým způsobem pozoruhodná podívaná. Arcibiskupství na rozhořčené reakce řadových i výše postavených věřících odpovídá také očekávatelné šlo o komerční pronájem a k tradici církve přece patří otevřenost ke každému. Že je za místem křtu kmotr Duka, Zemanův přítel, asi těžko pochybovat, ale někdo konkrétní musel pronájem podepsat a samozřejmě se měl zajímat, oč vlastně půjde a kdo jsou na listině pozvaných. Stejně jako se měli někteří politikové informovat, co je web Borisov i u ropy, než mu ochotně dali rozhovor a ocitli se v podezření z užitečného idiotizmu. Zdatný provokatér Zeman se jistě skvěle baví.

Ostatní také poslouchají