Jak to vidí...

Prezidentské volby ukázaly, že Slováci souhlasí s kroky Ficovy vlády. 12 % voličů chce směřovat na Východ, míní politolog Kopeček

Jak to vidí...

Prezidentské volby ukázaly, že Slováci souhlasí s kroky Ficovy vlády. 12 % voličů chce směřovat na Východ, míní politolog Kopeček
Robert Fico (vlevo) a Peter Pellegrini

Dvojka

Novým slovenským prezidentem se o víkendu stal Peter Pellegrini, který nad svým protikandidátem zvítězil o 6 %. „Volební účast byla nezvykle vysoká,“ vysvětluje jeden z důvodů nečekaně velkého rozdílu mezi kandidáty politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Které voličstvo ve výsledku rozhodlo? A co si máme představit pod tím, že by část Slováků chtěla směřovat tzv. na Východ?
Lubomír Kopeček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Peter Pellegrini bude novým prezidentem Slovenské republiky. Předseda Národní rady a šéf vládní strany hlasu sociální demokracie získal silný mandát. Nakonec to tedy, pane Kopečku, nebyl až tak těsný souboj, jak predikovali výzkumné agentury i některá média jak na Slovensku, ale i v ČR.

  • Tak nepochybně je to pravda, ten odstup mezi oběma kandidáty nějakých šest % z nich.

  • Bodů je víc, než zmíněné agentury uváděly. Čím to vysvětlit? To je asi dobrá otázka. Když se člověk dívá na volební účast, tak ona byla výrazně vyšší, než u slovenských prezidentských voleb bývá běžné. To je z přes 60 %, což sice nezní jako nějaké vysoké číslo, ale na slovenské poměry je to hodně. Vysvětlit se to dá a spojit právě s tím, kdo vyhrál a s jakým rozdílem se to dá právě s tou otázkou, že se vládní koalici, kterou Peter Pellegrini ji de facto reprezentoval ve Val, ve volbách podařilo mobilizovat své voliče z nedávných parlamentních voleb. Díky tomu se ta účast dost přiblížila tomu, co bývá na Slovensku běžné třeba právě u parlamentních voleb, kdy to je jenom o několik procentních bodů víc než těch zmíněných 60 či 61 %.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají