Názory a argumenty

Martin Fendrych: Robert Fremr nemá co dělat na Vrchním soudu v Praze

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Robert Fremr nemá co dělat na Vrchním soudu v Praze
Robert Fremr během briefingu, na kterém oznámil své odstoupení z kandidatury na ústavního soudce

Plus

Rozsudek, který padl v případu tři roky staré otravy řeky Bečvy, opět vyvolal otázku, jestli žijeme v právním státu. Ta se objevuje často. Je vidět, jak silně si lidé uvědomují souvislost mezi široce platnou možností dosáhnout spravedlnosti a demokracií.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozsudek, který padl v případu tři roky staré otravy řeky Bečvy, opět vyvolal otázku, jestli žijeme v právním státu. Ta se objevuje často. Je vidět, jak silně si lidé uvědomují souvislost mezi široce platnou možností dosáhnout spravedlnosti a demokracii. Právní stát mimo jiné potřebuje spravedlivé, poctivé soudce. Čím jsou v justiční posloupnosti výš, tím víc po nich máme chtít. Mají být nejen profesionálové, ale zároveň nemají mít za sebou temnou minulost a už vůbec ne temná místa ve své soudní praxi. Proto soudce Robert Fremr nakonec nemohl postoupit do Ústavního soudu. Sám na to rezignoval, ale kdyby byl nerezignoval, prezident by ho nemohl jmenovat, jinak by nejvyšší soudní patro těžce poškodil. Až potud je to dobře. Především veřejnost a média Fremra na Ústavní soud nepustila. Prezident a jeho poradci se jen vezli. Jenomže tím v revíru v příběh nekončí. Dál sedí na postu místopředsedy Vrchního soudu v Praze, kam se vyšplhal v dubnu 2021, patří tam. Jak to, že po všech odhalených o tom, co dělal v minulém režimu. Nerezignoval i na tento post? Můžeme se ptát i jinak. Proč ho tam nechávají dál a jak se vůbec po roku 989 mohl dostat tak vysoko? Připomenu zásadní důvody, proč nemá na vrchním soudu co dělat. Za komunistů odsoudil 171 lidí za nezákonné opuštění republiky, což je velmi vysoké číslo. Navíc byl tvrdý. Třem nepodmíněně odsouzeným odvolací soud rozsudek zmírnil na podmíněný. Zásadní však byla kauza Olšanské hřbitovy, v níž odsoudil zjevně nevinného Alexandra Ereta. Podstatné je, že lhal při slyšení v Senátu, když se ucházel o místo ústavního soudce, prý nevěděl, že mladíky v kauze Olšanské hřbitovy vyšetřovala komunistická StB StB. Jenomže zpráva Ústavu pro studium totalitních režimů jasně doložila, že to vědět musel. Okolo kauzy lhal vícekrát. Zjevně poškodil jak Ereta, tak jeho matku. Ani jeden z nich se už spravedlnosti nedovolá. Státní zastupitelství se rozhodlo kauzu Olšanských hřbitovů znovu neotvírat. Proč? Protože prý zaslané podání obsahovalo de facto jenom odkaz na veřejně dostupné informace a neobsahovalo žádné nové relevantní informace. Je to směšné. Právě účast StB na celé akci. Je to nové a relevantní. Vypadá to, že v justici si navzájem umějí jít na ruku. Pro občany to ale není vůbec dobré znamení. Tak znovu, proč soudce Robert Fremr dál zastává funkci místopředsedy Vrchního soudu v Praze. Jedna ze zákonných podmínek pro výkon soudce každého soudce, nejen toho na vrchním soudu, říká jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude soudcovskou funkci řádně zastávat. Fremr lhal senátorům, neomluvil se ani Rettově matce Anně Alexandrovi Eretovi. Nesplňuje základní soudcovskou podmínku. Nedivme se pak, že se lidé ptají, jestli žijeme v právním státu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají