Ex libris

Demokratický kapitalismus je v krizi, varuje ve své knize komentátor Financial Times Martin Wolf

Ex libris

Demokratický kapitalismus je v krizi, varuje ve své knize komentátor Financial Times Martin Wolf
Martin Wolf, hlavní ekonomický komentátor Financial Times

Plus

Může se zhroutit demokracie a vrátit se nesvoboda? Rozhodně ano. Demokratický systém vládnutí je ve skutečnosti velmi křehký a zdaleka není samozřejmý.
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Může se zhroutit demokracie a vrátit nesvoboda? Rozhodně ano. Demokratický systém vládnutí je ve skutečnosti velmi křehký a zdaleka není samozřejmý. Když se podíváme na statistiky, tak zjistíme, že států, které jsou demokraciemi, v posledních letech ve světě setrvale ubývá. Martin Volf, jeden z nejrespektovanějších komentátorů, tvrdí, že demokracie a volný trh je na západě dokonce ve větším ohrožení, než si myslíme a že se naše společnost bude muset výrazně změnit, pokud o svobodu nechceme přijít. Bolf to píše ve své knize, která letos vyšla anglicky a jejíž název v češtině zní krize demokratického kapitalismu. Představíme vám ji v dnešním díle pořadu exlibris.

  • Exlibris.

  • Mé názory se měnily s tím, jak se vyvíjel svět. Nestydím se za to. Pokud někdo za celý život nezmění názor, nepřemýšlí. Ale mé hodnoty se nezměnily. Zdědil jsem je od rodičů. Oba dva byli uprchlíci z kontinentální Evropy před Hitlerem. Věřím v demokracii a tedy v občanství, které zavazuje individuální svobodu, a tedy ve svobodu slova. Věřím v osvícenství a tedy v tom, že pravda by měla být na prvním místě.

Ostatní také poslouchají